Sıradaki içerik:

Sürekli Acıkmayı Önlemek İçin İpuçları!

e
sv

Genital Bölgede Oluşabilecek Rahatsızlıklar!

392 okunma — 17 Eylül 2019 14:41
genital bölge rahatsızlıkları

Genital bölge konum itibariyle oldukça riskli bir bölgede yer alır. Anüs ve idrar yollarının kesiştiği yerdeki konumuyla yeteri kadar temizlik ve bakımı yapılmadığı takdirde mikrop kaparak başınıza hiç beklenmedik dertler açabilir. Vajinal temizlikte dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır.

Genital Bölgede Oluşabilecek Rahatsızlıklardan Kurtulmak

Yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi rahatsızlıkları önlemek için yeterli değildir.

Çünkü kullanılan bakım ve temizlik ürünleri de vajinada bir sorun teşkil edebilir.

Vajina yapısında düzenli olarak bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı sağlıklı vajinalarda doğal olarak bulunur.

Cinsel ilişki sırasında bu sıvı sayesinde haz alınır ve mikropların barınması engellenir. Bazı kadınlarda bu genital sıvı belli bir seviyenin altındadır.

Hatta ilişki sırasında hiç yoktur. Bu büyük vajinal yıpranmalara sebep olarak mikro organizma oluşmasının önünü açar. Bu yüzden vajina sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bunun dışında tuvalet temizliği ve ilişki sonrası temizlikte çok önemlidir.

Anüsten gelen mikroplar barınmaya elverişli olan vajinal dokunun üzerinde yer alarak tehlike oluşturabilir. Kadınların genital bölgeyle ilgili olarak en çok yakındığı şikayetlerden biride vajinada oluşan enfeksiyonlardır.

Vajinal enfeksiyonların başlıca nedenleri kimyasal ürünleri araştırılmadan alınan vajina temizleme jelleri, bölgeye temas ettirilen şampuan sabun ve benzeri temizlik malzemeleri, renkli ya da kokulu tuvalet kağıtlarıdır. Bunlar vajinaya temas halinde oldukça zarar vererek enfeksiyon riskini başlatır.

Bu risk gittikçe genişleyerek vajinada fizyolojik ve içsel rahatsızlıklara sebep olabilir. Sıvının bitmesi ve akıntı görülmemesi durumunda enfeksiyondan şüphelenilebilir.

Ayrıca adet döneminde kan pıhtısının kıvamı ve miktarı ya da gecikmeler ve düzensizlikler enfeksiyon olup olmayacağını akla getirir. Bu gibi durumlar vajinal bir rahatsızlığa ya da cinsel yollarla alınabilmiş bir virüse sebep gösterilebilir.

Genital bölge rahatsızlıkları jinekologlar tarafından belirlenerek tedavi unsurları oluşturulur. Bir çok rahatsızlığın çözümü vardır.

Bulaşıcı olan tehlikeli virüsler cinsel yolla size bulaşmışsa bunu doktorunuz size yapacağı testler sonunda söyleyecek ve almanız gereken önlemleri sayacaktır.

Bazen vajinanın alt kısmında olan bölgede çeşitli kist oluşumları saptanabilir. Bu gibi durumlarda doktorun uygun gördüğü haller söz konusudur. Bu durumlarda ameliyat gerçekleşerek zararlı görülen kist vajinadan alınır.

Çoğu zaman cinsel yaşamı ya da doğurganlığı kaybetmenize sebep olmaz bu operasyonlar. Zararlı olan operasyonlar istisnai olsalar da doktorunuz tarafından size gerekli bilgi aktarılır.

[irp posts=”982″ name=”Cinsel Bölgeler Nasıl Temizlenir ?”]

[irp posts=”1274″ name=”Cinsel Bölgede Mantar Nedenleri”]

[irp posts=”1183″ name=”Cinsel Bölgede Çıkan Et Benleri”]

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • esra2 sene önce
  • ağrıları napıcazzz peki??? ağrı kesiciler ağrıyı kesiyor fakat böbrek ve ciğere verdiği zarar ortada ayrıca kanamayı da durduruyor regl döneminde. içinde ısırgan, kekik, melisa, rezene gibi bitkilerin olduğu bitkisel bir ürün.

  • esra.dgrr2 sene önce
  • tüylerden kurtuluyoruz fakat sonrasında genital bölge ve kol altı renk koyulaşması için ben birçok ürün ve yöntemler denedim. sizler için de tavsiye ve öneri niteliğinde eczane , aktar ve güvenilir alışveriş sitelerinden ulaşabileceğiniz ‘star white’ ı kullanmanızı tavsiye ederim.