Sıradaki içerik:

Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?

e
sv

Saçını Sarıya Boyatmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

947 okunma — 30 Ağustos 2019 17:07
Saçını Sarıya Boyamak İsteyenler İçin Öneriler

Yerli ve yabancı ünlülerden gördüğümüz pek çok şeyi takip etmeye çalışıyor, moda akımına ayak uydurmak için bazen radikal kararlar alabiliyoruz.

Saçını Sarıya Boyamak İsteyenler İçin Öneriler

Doğuştan esmer, kumral ya da kızıl saçlı kadınlar sarışın olmayı tercih edebilir.

Öncesinde bu saç rengi bizim için ne kadar kullanışlı ve bize yakışır mı gibi sorulara yanıt aramalıyız.

Bu yazımızı sarışın olmak isteyen ve saçını sarıya boyamak isteyenler için öneriler sunarak hazırlamak istedik. İşte, altın değerindeki o tavsiyeler ve sarışınlık kullanım kılavuzu…

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Bu Tavsiyeleri Okumadan Saçınızı Sarıya Boyamayın!

Esmer kadınlar saç rengi koyu tonlarda ya da kumral olanlar için saçları sarıya boyamak biraz daha zordur. Daha uzun işlemlerden geçmek gerekecektir. Önce saçı açarak birkaç kat boya uygulayarak bu işlem gerçekleşebilir.

Kumral ya da esmerlerin tamamen sarışın olabilmesi için açıcı ürünler kullanması ve ardından tek bir boya değil birkaç tur boya sürerek bu adımları uygulaması lazım. Bunun yerine hafif bir sarılıkla ve birkaç ışıltıyla yetinmek isteyenle ombre ve balyaj yaptırmayı düşünebilir.

Saçınızı açarken kullanacağınız ürünlerin saç yapınıza zarar vereceğini bilmelisiniz. Saç kaliteniz düşecek, incelme, yanma, kopma, çatallanma olacaktır. Bu ürünleri mümkün olabildiğince kaliteli seçmenizde yarar var. Protein içeren açıcılar saçlarınızı besler ve istediğiniz doğal renge ulaşmanızı sağlar.

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Sarışın olmadan önce doğru renk tonuna karar vermek çok önemlidir. Ten renginize en uygun sarıyı seçmelisiniz. Aynada kendinize baktığınızda memnun olmak istersiniz. Keskin bir dönüşüm yerine önce saçınızı açıp ışıltı verebilirsiniz.

Sarı saçın bakımı daha zordur. Sarışın kadınlar daha sık saç bakımı yaptırıyor, hatırlatalım. Uzman tavsiyesi verecek olursak; saçınızı sarıya boyamadan önce saçlarınızı yıkama malısınız. Yıkamayla boyama arasında en az 2 gün bırakılmalı. Böylece saçınızın üzerinde koruyucu yağ tabakası olacak ve diplerin zarar görmesini engelleyecek.

Boyama işlemini kuaförünüze emanet edecekseniz, çok iyi ve işinde başarılı bir kuaför bulmanızda fayda var. Onunla iyice konuşup hayalinizdeki görünümü anlatmalısınız.

Sarışın olmak isteyip de sonunda hayal kırıklığına uğrayıp pişman olanlar var. Saçlarda yanmalar, farklı renkler gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sonuç olarak doğru bir şekilde sarışın oldunuz. Şimdi de sırada doğru saç bakımı var.

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Organik boyalarla bile boyansa saçlar bir miktar zarar görecektir. Haftada bir kez nemlendirici maske uygulamalı ve sarı saçlara özel üretilen şampuan ve saç kremlerini kullanmalısınız. Cilt tonu koyu olan kadınlar sıcak renkleri, renkli gözlü kadınlar ise soğuk renkleri tercih etmelidir. Kaşları da saça yakın bir tona çekmek doğru olacaktır.

Son tavsiyemiz de eğer sıkça karar değiştiren biriyseniz kesinlikle saçınızı sarıya ya da platin tonlarına boyatmamanız olacaktır. Çünkü, zaten zor bir işlem olan sarıya boyama işleminden kısa bir süre sonra tekrar açıcı ve boya kullanmak saçlarınızı neredeyse yok edebilir!

Sarı Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Saçları sarıya boyamak için dikkat etmeniz gerekenler

Yılda 2-3 defadan fazla kuaförde işlem yaptırmamalısınız. Kış döneminde birkaç ay hiçbir işlem yaptırmadan saç diplerinizi iyice dinlendirin. Diplerinizi açık sarı tonla kendiniz boyayın.

Kırık saç uçlarını düzenli aralıklarla aldırın. Saçlarınızı çok sık yıkamayın. Ve şampuanınız boyalı saçlara özel olsun. Bakım kremi ve maskelerini mutlaka kullanın. Doğal çözümler de var… Hindistan cevizi ve zeytinyağı gibi besleyici yağlarla saçınıza masaj yapın.

Ayrıca evde saç boyama teknikleri hakkında detaylı bilgi için Evde Saç Boyama Teknikleri ve Püf Noktaları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Saçlarınız incelmeye mi başladı? Onları sağlıklı ve gür göstermek için kuru şampuanlar ve saç spreyi kullanabilirsiniz. Durulanmayan bakım serumu nemli saça uygulanırsa elektriklenmeyi önler. Böylece saçlar ısıya dayanıklı hale gelir ve daha kolay şekillenir.

Didem Bektaş

Makale Yazarı & Editör

Freelance editörlük, tercümanlık ve yazarlık alanında 11 yıldır çalışmaktayım. Kadın, moda, sağlık, güzellik, ilişkiler başta olmak üzere birçok alanda ve habercilik üzerine çalışmalarım oldu. Asıl mesleğin bilgisayar programcılığı. Ancak yazmayı ve araştırmayı sevdiğim için bu işi kendime meslek edindim.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.