Sıradaki içerik:

Etnik Giyim Tarzına Genel Bakış

e
sv

Anneler Günü Yaklaşırken Öneriler

447 okunma — 08 Mayıs 2020 14:08
Anneler günü ve önemi

Son günlerde her ne kadar pandemi döneminden geçilen zorlu bir süreç olsa da yine de öyle özel günler ki bunları atlamak, unutmak imkansız. İşte onlardan bir tanesi de, en yakın tarihli olanı da Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan anneler günü.

Anneler Günü Yaklaşırken Öneriler!

İşin özünde her çocuğun dünyaya gelmesi başlı başına bir mucize. Bu mucize anneler için bebeğin anne karnına düşmesi ile başlıyor.

Nitekim Cennet anaların ayağı altındadır sözü de boşuna değil zira annenin dokuz ay boyunca bir başka canlıyı bedeninde taşıması, başlı başına özel bir yetenek, özel bir sabır istiyor.

Kimi anne adayları için bu sürecin çok daha zorlu geçtiği düşünülür ise vay ki var deniliyor.

Bu noktada anneler günü nasıl kutlanmalı sorusuna yanıtlar bulmaya başlamadan önce bir noktanın da altını çizmek gerekir ki anne olmak elbette doğurmak ile sınırlı değil. Bir çocuğu dünyaya getiren siz olmayabilirsiniz yani genetik olarak annesi değilsinizdir ama koşulsuz sevginizi, sabrınızı, iyi insan olmayı, erdemli davranmayı öğretirsiniz ki bu da bir anne olma halidir.Bir de bunun tam tersi olan bir durum var. Bir çocuğu dünyaya getirirsiniz ama onunla hiç ilgilenmezseniz, sevginizi, sabrınızı, emeğinizi, şefkatinizi vermezseniz o zaman da işte sadece doğuran bir kadın olarak kalırsınız. Çünkü annelik bir bütündür. Bir uzun yolculuktur.

Bir çocuğun dünyaya gelmesi, yaşamınızda hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, başka bir sorumluluğun hayatınıza gireceği anlamına gelir. O yüzden insanlar son derece bilinçli bir biçimde anne olma kararı verebilmelidir. Bir çocuk sevgi ile büyür. Pahalı hediyeler ile değil. Üstelik yapılan araştırmalara göre çocukluğunda sevgi görmeyen çocukların tramvaları hayat boyunca bitmez ki bu da beraberinde toplumsal sorunları beraberinde getirir.

Nasıl Bir Anneler Günü Kutlaması?

Peki ama gerçekten anne olmayı başaran, anneler için anneler günü ne yapmalı?  Belki bu noktada biraz daha ezberleri bozmak gerekiyor. Zira annelik öylesine koşulsuz bir olgudur aslında birçok anne öyle büyük pahalı hediyeler istemez. Çünkü sevginin, emeğin bir karşılığı yoktur. Bu bir alışveriş değildir. O yüzden illa zorlama annelere hediye alınacak bir diye koşullama içine girmemek belki de en mantıklı olan durumdur.

Elbette anneniz için içinizden geliyorsa, onu mutlu edeceğine inanıyorsanız hediye alabilirsiniz ama bazen öyle hediyeler, öyle anlar vardır ki çok daha anlamlı ve güzeldir. Evet bu süreçte belki annenize gidemeyeceksiniz ama teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak ona çok özel bir jest yapabilirsiniz. Bu corona sürecini bu yönde olumlu bir hale çevirebilirsiniz.

Örneğin ikinizin birlikte olduğu bir albüm hazırlayabilirsiniz. Ona bir şiir okuyabilirsiniz. onun için bir şeyler örüp, dikebilirsiniz. Kısaca içinden tıpkı onun size yaptığı gibi sevgi ve emek geçen bir adım atabilirsiniz. Burada da asıl olan sevgi. Eğer birlikte olma şansınız var ise onunla zaman geçirebilir, ona yemekler yapabilirsiniz.  İşin özünde anneler günü tam da böyle kutlanması gereken bir olgu değil midir? Biraz yaratıcılık, biraz emek, bolca sevgi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.