Sıradaki içerik:

Cinsel İsteği Arttıran Yiyecekler

e
sv

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Beslenme

326 okunma — 06 Mayıs 2019 11:45
emzirme dönemi

Gebelikte annenin sağlığı önemli olduğu gibi, bebeğin sağlığı da son derece önemlidir. Bu da sağlıklı beslenme ve gebelik döneminde beslenme konusunda bilinçli olmalıdır.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Anneler bebeğin gelişimine her zamankinden daha fazla önem vermelidir.

Gebe kadınlar, gebelikte beslenme konusunda bilinçli olmalıdır.

Hamilelikte sağlıklı beslenmenin bebek için önemi şunlardır.

  • Bebeğin, anne karnındaki gelişimini tamamlamasını sağlamak.
  • Emzirmeye doğru bir şekilde hazırlanmak ve bu konuda yeterli beslenmek.
  • Vücut depolarının dengede olmasını sağlamak.
  • Annenin, kendi fizyolojik gereksinimlerini sağlaması.

Gebelikte annenin günlük alacağı enerji miktarı 300’e kadar artış göstermektedir. Koyu yapraklı yeşil sebzeler, yumurta, et, kuru baklagiller ve meyveler gibi besinlerin tüketimi dozunda arttırılmalıdır.

Annede folik asit eksikliği olduğu düşük doğum riski ortaya çıkar. Nöral tüp defektlerinde annede megaloblastik anemi oluşabilir. Bu sebeple belirtilen bu besinlerin tüketimi son derece önemlidir. Planlı olarak gebeliklerde, gebelik oluşmadan en az 3-4 ay önce anneye 400/gün folik asit verilmesi gerekmektedir.

Gebelikteki B12 eksikliği oluşabileceği için, annenin mutlaka kırmızı et, peynir, süt, yumurta sarısı ve balık gibi hayvansal ağırlıklı besinler tüketmesi gerekmektedir. Besinlerden yeterli miktarda B12 alınmazsa, ayriyeten B12 takviye edilebilir.

Çinko yetersiz alındığında doğumsal anormallikler artabileceği gibi ölüm doğum riskleri de oluşabilir. Bunun dışında çinko hücrelerin farklılaşmasına ve büyümesinde etkilidir. Bunun önüne geçmek için annenin mutlaka yağlı tohumları, yumurta, et, süt ve deniz ürünlerini tüketmesi gerekir.

Gebelikte Kilo Nasıl Olmalı?

Gebelik süresince annenin bebeğine ne kadar kilo aldırdığı önemlidir. Yetersiz ağırlık alan annelerin, düşük doğum yapma ihtimali artmaktadır. Sağlıklı bir hamilelikte annenin hamilelik öncesine kıyaslandığında 10 ila 14 arasında kilo alması beklenmektedir. İkiz bebek bekleyen annelerin ise ortalama 17 ila 22 kilo alması beklenir.

Hamilelikte kilo iyi bir şeydir. Ancak annenin fazla kilo alması hareketlerini kısıtlayabilir. Planlı ve doğru beslenerek bebeğin gelişiminde katkıda bulunabilir, aynı zamanda vücuttaki değişimlere kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Bebeğin gelişmesi ve büyümesi, annenin aldığı besinlerin plasenta aracılığıyla taşınmasıyla sağlanır. Bebek bütün besinleri anneden karşılar. İyi beslenmek gebeliğin her döneminde önemini korumaktadır. Bebeğin alacağı besin miktarı, hamilelik dönemlerine göre değişkenlik gösterebilir. Genellikle ilk 3 ayda fazla kilo alımı görünmez.

Emziklik Döneminde Beslenmenin Önemi

Emziklik döneminde beslenme anne sağlığı kadar bebek sağlığı açısından da oldukça önemli bir durumdur. Anne sütü, doğum sonrasında insan vücudunun büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bütün eneri ve besin miktarını sağlamaktadır.

En güvenilir besinlerin başında gelen anne sütü içerisinde karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin barındırır. Sağlığı bir anne günde ortalama 700 ila 850 mil kadar süt üretebilir.

Annenin emzirme döneminde salgıladığı süt, aslında aldığı besinlerin sonucunda üretilir. Yeni doğanların beslenmesi için, annenin sütüne ihtiyacı vardır. Annenin tükettiği besinler vücut depolarından sağlanmaktadır. Gebe dönemi gibi, emzirme döneminde de beslenme son derece önemlidir. Bu sebeple doğum yapan anneler, ağırlıklı konusunda bir endişeye kapılmadan, kilo vermek amacıyla sağlıksız diyetler uygulamamalıdır. Emzirme döneminde annenin mutlaka yeterli sıvı alması gerekmektedir.

Süt Ürünleri İhmal Edilmemeli

Günde içilen 5 su bardağı süt, kalsiyum ve protein ihtiyacını günlük olarak karşılayacaktır. Emzirme döneminde beslenme birçok annenin ideal kilosuna ulaşmasını da sağlar. Hayvansal gıdalarında demir ve protein ihtiyaçlarının karşılanması açısından tüketilmesi gerekmektedir. Vitamin bakımından ise, mutlaka meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Hazır meyve suları ve özellikle gazlı içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Bunun dışında salam, sucuk, sosis gibi et ürünleri gibi besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Kafein de anne sütünden geçmektedir. Bebekte uykusuzluk ve huzursuzluk yapabilir. Bu sebeple çok fazla kahve içmemeye özen gösterin.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.