Sıradaki içerik:

Ayakkabılar Kaç Derecede Yıkanır

e
sv

Doğal saç gürleştirme yöntemleri

1457 okunma — 20 Mayıs 2017 16:40

Saçlar en önemli güzellik göstergemizdir, bakımlı ve güzel görünmesi bizim için en önemli durumlardan biridir. Her bayan canlı, ışıl ışıl, hacimli ve gür saçlara sahip olmak ister, bu tamamen sizin elinizdedir ve birkaç pratik yöntem ile hayalinizdeki saçlara kavuşabilirsiniz.

Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak demek, güçlü kuvvetli saç kökleri anlamı gelir ve bu olayı temelden çözmezseniz olmasını istediğiniz saçlara sahip olamazsınız.

Saçları etkileyen sebeplere baktığımız da ise, stres, yetersiz beslenme, yanlış şampuan ve krem tercihleri, düzleştirici ve maşayı bilinçsizce kullanmak, saçların düzenli bakımlarını ihmal etmemek gibi fazlaca sebep sıralayabiliriz. Aslında tüm sebeplere şöyle bir baktığımızda hepsinin yanlış ve bilinçsiz davranışlardan kaynaklı olduğunu anlayabiliriz.

Saç bakımı dipten tırnağa doğru ve kararlı bir şekilde yapılmalıdır, saçlarınızı sürekli alışık olduğu modelden farklı modellere çevirerek uzun süreç içerisinde ciddi zararlar verebilirsiniz. Ayrıca şampuan ve krem tercihlerinizde de kararlı olmak zorundasınız, bir ay bunu bir ay bunu kullanayım demekle saçlar sağlık kazanmaz, aksine daha çok zarar görür ve yıpranır.

Tavsiye edilen saç bakım ürünleri ve bu ürünlerin detaylı özelliklerini incelemek için :
Saç bakım ürünleri tavsiyeleri ve özellikleri

Size özel saç tipinize uygun şampuan ve saç kremi seçmeniz gerek, ve bu ürünleri uzun süre boyunca değiştirmemelisiniz. Saç tipinize en uygun şampuan ve bakım ürünlerini hekimlerden dahi öğrenebilirsiniz, çünkü saç problemleri günümüzde gerçekten ciddi boyutlara ulaşmıştır, bunun en büyük sebebi piyasada birçok kalitesiz ve zararlı ürünlerin bulunmasıdır.

Bu içeriğimiz de sizlere doğal yöntemlerle saçlarımızı kuvvetlendirmeyi, gürleştirmeyi ve daha bakımlı hale getirmeyi anlatacağım, saçlara etki eden zararlı olaylardan yukarıda bahsetmiştik şimdi bunlarla nasıl başa çıkabiliriz ona bakalım ;

Daha sağlıklı saçlara kavuşmak için okumaya devam edin 🙂

Saçları gürleştirmek için neler yapılmalı ?

Doğal olarak saç gürleştirme yöntemlerini anlatmadan evvel sizlere dikkat etmeniz gereken yöntemleri anlatacağım, bu uyarıları görmezden geldiğiniz takdirde saçlarınızda herhangi bir iyileşme belirtisi olmayacaktır ! Bu yüzden dikkatli inceleyiniz.

Saçlara şekil verici aletlerin kullanımı 

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız düzleştirici, maşa, fön makinesi gibi sıcaklık yardımıyla kullanılan aletleri sık kullanmaktan kaçınmalısınız, tamamen kullanmayın demiyorum ama gün aşırı kesinlikle kullanmayın. Arada bırakın saçlarınız kendine gelsin, dinlensin ve canlansın. Ayrıca bu aletleri kullanırken ısı derecesini yüksek değerlere kesinlikle getirmeyin, orta aralıklı değerlerde kullanmanız en sağlıklı yöntemlerdir.

doğal saç bakımı

Saç kırıklarına dikkat edin !

Belli dönemlerde her bayanda saç kırıkları meydana gelir, bu kırıkları ihmal ettiğiniz takdirde saçlarınızın uzama süresi azalacak ve güçsüzleşmesi daha hızlı olacaktır. Güçsüzleşen saçlarda zamanla dökülerek size aşırı motivasyon kaybı yaşatır. Kırıklarınızı kontrol edin ! ve arttığını düşündüğünüz de hemen kuaföre giderek onları aldırın. Asla zaman kaybetmeyin, ayrıca saçlarınızı ıslak halde iken değil, kuru halde iken tararsanız kırıklarınızı daha rahat olarak fark edebilirsiniz. Kuru halde saç taramak kırık oluşumunu da biraz azaltacaktır.

Saç besleyici bitkisel ürünler 

Saçı beslediği bilimsel olarak kanıtlanmış bazı bitkisel ürünler bulunmaktadır, bunlar zeytinyağı, sarımsak gibi ürünlerdir. Bu ürünlerden yapılan kaliteli firmalara ait besleyici krem ve şampuanları kullanabilirsiniz. Özellikle saç gürleştirme konusunda ibrahim saraçoğlu birçok formülde bahsettiğimiz bitkisel ürünler üzerinden çalışmalar yapmıştır.  Bu ürünler saçlarınızı ciddi derecede besleyecek ve eski gücünü yerine getirecektir.

Saç gürleştiren şampuan adıyla satılan fakat işe yaramayan birçok ürün mevcut, özellikle bitkisel bazlı ve işe yararlığı kanıtlanmış, tavsiyeli ürünleri kullanmakta son derece yarar var. Saç gürleştiren şampuan tercihiniz sizin kabusunuz değil, kurtarıcınız olsun.

Evlerinizde saç gürleştirmek için bitkisel yöntemleri yazımızın alt kısmında sizlere detaylı olarak aktaracağım, hazırlayacağınız bitkisel ürünleri bu destekleyici ürünler ile birlikte kullandığınızda sağlıklı saçlara kavuşmak oldukça kolay olacak.

Saçları dinlendirin !

En önemli noktalardan birisi saçları dinlendirmektir, mesela gün aşırı saç yıkamak veya günde iki’den fazla saç yıkamak saçları fazlasıyla yağlandırır. Yağlanan saçlarda sürekli yıkanmak ister, bu  sefer yıkama süresi geçerse bu yağ saça zarar verir ve güçsüzleştirir.

Saçlarınızı belirlediğiniz belli periyotlar halinde yıkayın ve bu periyotun dışına özel durumlar hariç kesinlikle çıkmayın. Sürekli olarak saç spreyi ve jöle kullanmaktan vazgeçin arada saçı olduğu gibi bırakın. Saçların saç kurutma makinesi yerine doğal kuruması da oldukça önemlidir.

bitkisel saç gürleştirme

bitkisel saç gürleştirme

Saç gürleştirmek için bitkisel çözümler

İşe yaradığı kesin olarak kanıtlanmış birkaç bitkisel saç gürleştirme formüllerinden bahsedeceğim , saç gürleştirme kürleri de diyebiliriz. Bu yöntemleri haftada sadece bir kez uygulayın, fazla uygulama saçlara zarar verebilir. Etkisi son derece yüksek olduğu için bu şekilde kullanmak en doğru hareket olacaktır.

Saç gürleştirici yağlardan bahsetmek istiyorum, her saç bakım yağını kullanmak doğru değildir. İhtiyacınıza yönelik olarak güçlendirici yağlar saçlarınız için bir kurtarıcı olacağı gibi hiçbir zararı da dokunmayacaktır.

En çok tercih edilen ve ibrahim saraçoğlu’nun tavsiye ettiği saç gürleştirici yağlar, hindistan cevizi yağı, hint yağı, argan yağı ve jojoba yağıdır. Hepsini alıp küçük miktarlarla saça uygulamakta bir tehlike yoktur. Fakat bir tanesini alıp kullanarak etkisini kendiniz göreceksiniz. Aktarlardan temin edeceğiniz saç gürleştirici yağların bilgi notlarında etkileri daha da açıklayıcı bir şekilde yazmaktadır.

Listedeki yağları saç güçlendiren şampuan ile birlikte kullanırsanız, kısa sürede saçlarınız istediğiniz etkiyi gösterecektir. Bu konuyla ilgili merak ettikleriniz için bizimle yorum bölümünden iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

Sarımsak ile doğal saç bakımı

Saç bakımı ve gürleştirme yöntemlerinin bir numaralı bitkisel ürünü sarımsaktır. Suna dumankaya birçok yazısında sarımsağın saçlara olan etkisinden bahsetmiştir. Dünyaca ünlü birçok saç bakım firması ürünlerinde sarımsak özünü mutlaka kullanırlar, çünkü kesinlikle işe yaramaktadır. Evlerinizde kolaylıkla sarımsak özlü saç bakım kürü oluşturabilirsiniz.

Üç diş sarımsak tanesini soyup, güzelce ezdikten sonra saç diplerinize uyguluyorsunuz. Özellikle saçların dip kısmına yani deri kısmına ulaşması gerekiyor çünkü etkisini burada gösteriyor. Yani saç tellerinize uygulamanızın hiçbir etkisi olmayacaktır. Saç diplerinize uyguladıktan bir saat sonra yıkayabilirsiniz. Her hafta aynı gün bu işlemi yapmaya devam edebilirsiniz, sonuç mükemmel olacaktır.

Sarımsağın saçınıza yapacağı etkiler

 • Yeni çıkan saç tellerinin daha sağlam olmasına sebep olur.
 • Yeni çıkan saç tellerinin sıklaşmasını sağlar.
 • Saçlarınızı daha gür bir hale getirir ve dolgun görünmesini sağlar.

Isırgan otu ile doğal saç bakımı

Isırgan otu’da sarımsak gibi saçlara mükemmel etki eden mucizevi bir bitkidir. Isırganlı otlu şampuanlar ve saç kremleri piyasada çokca bulunuyor, nedeni ise saça etkisi kanıtlanmış olan bir ürün olmasıdır. Isırgan otu saçlarınızı gürleştirecek, hızlı uzamasını ve olduğundan daha sağlam hale gelmesini sağlayacaktır. Evde kolayca uygulanabilen bu bitkiyi, nasıl kullanacağınız ona bakalım !

Kaynamakta olan bir tencere dolusu suyun içerisine yeteri miktarda ısırgan otunu koyun ve biraz kaynadıktan sonra altını kapatın. Demlenmesini bekledikten sonra süzerek, kullanama hazır hale getirebilirsiniz. Karışımın sıcaklığı gittikten normal hale geldikten sonra bu su ile saçlarınızı yıkayın. Isırgan otu ile yıkadığınız saçları bir saat kadar kurumaya bırakın ve sonrasında normal su ile temizleyebilirsiniz.

Isırgan otunun saça etkileri;

 • Yeni çıkan saç tellerinin daha sağlam, kalın ve gür olmasına yarar
 • Saçların iyice hava almasını sağlayarak, saç dökülmelerini hızlıca yok eder.
 • Saç diplerine direk etki ederek saçların hızlı ve gür çıkmasını sağlar.
 • Saçları kalınlaştırır ve doğal saç gürleştiricisi etkisini verir

Karanfil ile doğal saç bakımı

Karanfil bitkisi de saç için onarıcı ve güçlendirici etkiye sahip bir bitkidir. Özelliklere saçlara hacim kazandırır ve ferah yapısı sayesinde saçların nefes almasını kendine gelmesini sağlar. Haftada bir kez uygulanmasını kesinlikle tavsiye edebilirim, etkisi güzel olacaktır. Herhangi bir zararı kesinlikle yoktur.

Pazarda ve aktarlardan temin edebileceğiniz kurumuş karanfil bitkisini, yine ısırgan otu gibi kaynayan su içerisinde demledikten sonra, süzdüğünüz su ile saçlarınızı güzel bir şekilde yıkıyorsunuz, yaklaşık bir saat bu şekilde bekledikten sonra temizleyebilirsiniz.

Karanfilin saça etkileri;

 • Saçların doğal hacim kazanmasını sağlar.
 • Saçların nefes almasını sağlayarak ve dinlendirir
 • Saç uzama hızını arttırır ve doğal yöntemlerle saç kırıklarından kurtulmanızı sağlar.
 • Saç dökülmelerini engeller ve gürleştirir
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Münevver2 sene önce
 • Benim saçlarım kuru olduğu için bir sürü kür falan denedim ama sonunda doğal keratin bakım diye bir şey öğrendim. Onu uygulamak için saç botoksu- keratin yükleme setini sipariş verdim. Uyguladığımda saçlarım yeniden canlanıp gürleşti

 • Didem2 sene önce
 • Ya bende saçlarım geçen sene yaptırdığım boya düşünden yanmıştı. Kuaförüme dediğimde bir bakım yapalım dedi ve yaptı bu sefer de saçlarım iyice berbat oldu. Saçlarım eskisi gibi olmadığı için çok üzülüyordum. Bir süre araştırma yaptım ve saçlara keratinin iyi geldiğini öğrendim. İnternetten patentli doğal keratin buldum ve sipariş verdim. Saçıma patentli doğal keratinle bakım uyguladıktan sonra kısa sürede eskisi gibi güzelleşti. Size de önerim patentli doğal keratin kullanmanız.

 • Tuba3 sene önce
 • Keratin dip bakım yağının markası nedir

 • Serap3 sene önce
 • Alnım aşırı açık ve saçlarım ince ve çok seyrek.. Ekstra ne uygularsam alnım kapanır?

 • güldemet4 sene önce
 • keratin dip bakım yağı kullanarak gürleştirdim saçlarımı

 • Merve pınar4 sene önce
 • Karanfil ve ısırgan otu kürlerini içsek bir sorun var mı bu kürleri istediğimiz uzunluğu görene kadar devam edeceğiz öylemi

  • Editör4 sene önce
  • Merhaba Merve hanım,

   Saçlarınızın yeterli düzeye geldiğini düşünürseniz bırakabilirsiniz tabiki, fakat bu yöntemle sadece o süreci hızlandırmak bir nevi saç bakımı gibi görmeniz daha iyi olur zaman zaman uygulana bilir.

 • Hümeyra4 sene önce
 • Saçlarım çok az ve zayıf.Söylenen bu alternatiflerin faydası olur mu getçekten.

  • Editör4 sene önce
  • Merhaba Hümeyra,

   Sitemizde ki bütün içerikler uzman yorumlarına dayanarak hazırlanmıştır. Düzenli olarak uygulandığında faydası olacaktır.

 • yeşim4 sene önce
 • benim saçlarımı gürleştirmekten çok saçlarımda dökülme ve saçkıran gibi problemler vardı burda bunu yazmamım sebebi benim gibi mağdur kalan arkadaşlar için keratin dip bakım yağıyla saçlarıma günlük bakım yaptım 2 aya kadar sonuç gösterdi ve dökülme gibi saçkıran gibi problemler kayboldu çok çok memnun kaldım

  • Editör4 sene önce
  • Tavsiyeniz ve deneyiminizi bizimle paylaşmanız gerçekten çok hoş değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Kadingibi.com Ekibi

 • pervin4 sene önce
 • merhaba.ben sacima mezoterapi yaptirdim 7seans ama nir etkisi olmadi. bu bakimlr ise yararmi. ve bu bakimlarin hepsini ayni anda yapa bilirmiyiz?mesela sarimsakla isirgan otunu ayni donemde yapmak nasil olur?