Sıradaki içerik:

Yüz Yıkama Jellerinin Cilt Sağlığı İçin Önemi

e
sv

Karatay Diyeti ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

306 okunma — 03 Mayıs 2019 11:10
karatay diyeti

Her yaştan insanın problemi olan fazla kilolar birçok kişinin sağlık problemlerinin kökenidir. Fazla kilolardan kurtulmak için birçok diyet çeşidinin tercih edilmesi, kilo sorunun ortadan kaldırmasını kolaylaştırmaktadır. Ancak herkesin bilmesi gereken durum, kilo verme sürecindeki beslenme rejiminin hayat boyu sürdürülebilmesi gerekliliğidir. Bu konuda birçok uzmana ters köşe yapan Canan Karatay’ın diyet listesi birçok hastanın obeziteden kurtulmasını ve normale dönmesini sağlamıştır.

Canan Karatay Diyet Önerileri

Karatay diyeti ile ayda kaç kilo verilir kaç gün yapılması gerekir gibi sorular oldukça mantıksızdır.. çünkü Karatay’ın kitaplarında bahsettiği beslenme şekli, sağlıklı beslenme şeklidir ve süreklilik arz etmelidir.

İnsanların sağlıklı beslenmesi ve şekerden kesin olarak uzak durmaları için Karatay hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğini liste halinde belirtmiştir.

Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Karatay diyetinde kesinlikle şeker ve türevleri tercih edilmiyor. Paketlenmiş her türlü gıda, dondurulmuş ürünler, ekmek ve hamur işleri, şeker ve şeker içeren her şey bu listenin olmazları arasında.

Bol bol abur cubur yiyenlerin düşmanı olan profesör Karatay diyeti için birkaç aylık değil ömürlük bir beslenme programı diyor. Her geçen gün yeni bir obezite vakasının ortaya çıktığı günümüzde birçok kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor. Kilo sorunu olan ve ideal kilosuna ulaşmak için nasıl beslenmesi gerektiğini bilmeyen birçok kişi, yanlış beslenme alışkanlıklarıyla kilo verememekte ve iştahını kapatmamaktadır.

Bunun temel nedeninin glisemik indeksi yüksek olan yani şekerli, unlu ve bol karbonhidratlı yiyecekler olduğunu ifade etmiştir. Bu tür besinlerden uzak durulması durumunda kişinin normal kilosuna dönmesi de kolaylaşacaktır.

Neler Yenmeli?

Kilo vermek için Karatay diyeti listesi ile harekete geçmek isteyenler, protein ağırlıklı beslenmeyi tercih etmelidir. Karatay diyeti listesinde aşağıdaki yiyeceklerin sınırsız tüketilmeleri mümkün olabiliyor.

 • Et ürünleri,
 • Balık,
 • Bol yeşil salata,
 • Yeşil ve kırmızı sebzeler,
 • Bakliyat,
 • Pastırma,
 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri,
 • Yeşil çay,
 • Zeytin,
 • Peynir gibi besinlerin doğal olanları tercih edilmelidir.

Besinlerin ızgara, haşlama ve fırında pişirilmeleri, havuç gibi sebzelerin ise çiğ olarak tercih edilmeleri tavsiye edilmektedir. Kilo sorunu olan ve ideal kilosuna ulaşmak isteyen herkesin paketlenmiş gıdalardan kesin suretle uzak durması gerekiyor.

Ne İçmeli?

Kesinlikle şekersiz olmak kaydıyla çay ve kahve tüketiminde bir sakıca yoktur. Ayrıca gün içinde yeşil çay ve bitki çayları da tüketilebilir. İhtiyaç duyulan içecekler konusunda limonlu su ve taze su 2-3 litre tüketilebilir.  Karatay diyetiyle kilo vermek isteyen birçok kişi, zaten bu beslenme sistemine geçer geçmez kilo vermeye başlayacak, kilo verme oranı kişiden kişiye değişecektir.

Neden Ekmek Yok?

Ekmek ve içindeki ürünler, katkı maddeli olduğu için sağlıklı değildir. Bu yüzden glisemik indeksi yüksek olan ve tükettikçe daha fazla tüketme arzusu uyandıran ekmeklerin de diyet listesinden kesinlikle uzak tutulması gerekiyor.

Ekmek ve benzeri hamur işlerinin kilo vermeye olumsuz etkileri olduğu gibi, vücudun yağ yakmak yerine şeker yakımına geçeceği de bilinmektedir. Bu yüzden un ve unlu mamüllerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Bunlardan birinin tüketilmesi durumunda metabolizmanın olumsuz etkilenmesi söz konusu olacak ve Karatay diyetinden sapılmış olacaktır.

Obezitede Nasıl Çözüm Bulunuyor?

Birçok metabolizma hastalığının yanlış beslenmekten kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, kilo vermek isteyen herkes için uygun bir çözüm bulan diyet listelerinden çok ameliyat olması gereken hastaları ve diğer hastaları ayırarak tedavi uygulamaktadır. Tedavinin en önemli aşaması, sağlıklı ve dengeli beslenmenin yaşam boyu devam ettirilmesidir.

[irp][irp][irp]

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.