Sıradaki içerik:

Unutkanlık Sorunu İçin Öneriler

e
sv

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?, Nasıl Olur?

199 okunma — 02 May 2019 14:45
Mide Küçültme Ameliyatı

Maalesef günümüzün en büyük sorunlarından birisi obezitedir. Bu bakımdan hem obeziteden korkan insanlar, hem zaten obezite olan insanlar bu kötü durumun içinden çıkmak için yollar aramaktadır. Bunlardan biri de şüphesiz mide küçültme ameliyatı olmaktır.

Kilo Vermek İçin Tercih Edilen Yöntemler

Kilo verme yöntemleri arasında bazıları daha zahmetsiz, daha kestirme gözükebilir. Fakat aslen bu durumun nasıl olduğunu çoğu zaman kaçırabiliyoruz.

Çünkü bizim için en önemli şey kilolarımızı bir an önce vermek, daha sağlıklı bir yaşam sürmek. Fakat tam da “kaş yaparken göz çıkartmak” deyiminin karşıladığı üzere kilo vereyim derken sağlığımızdan oluyoruz.

Kilo vermek için en çok tercih edilen ve masum gibi görünen diyetlerin dahi çok tehlikeli olma potansiyeli vardır. Bunun için uzmanlaşmış olan diyetisyenlerden yardım almak yerine sağdan soldan duyduğumuz diyeti yapma alışkanlığımız bizim en çok zarar gördüğümüz bir başka konu olarak karşımıza çıkıyor.

Üstelik çoğu diyet çok bilinçsiz oluyor. Sağdan soldan duyulan ve çok övülen o diyetler bir balon oluyor. Ya da gerçekten çok sıkı bir diyet oluyor. Evet, kilo verdiriyor fakat bu sefer de kişinin sağlığını bozuyor. Bir de tabi diyeti uygulayamayan kimseler bulunuyor.

Bu kimseler sağdan soldan da duysa, bir doktora gidip tavsiye alsa da diyete uymakta çok zorlandığı için bir türlü kilo veremiyor. En fazla 3 gün süre diyetler hiçbir şekilde sonuç veremez. Zaten bir uzman diyetisyene gidilirse orada sizin metabolizma değerlerinize göre diyet programı uygulanır. Çünkü herkesin vücudu aynı şekilde işlemiyor.

Bir kişi sizden 2 kat fazla yiyor olmasına rağmen hiç kilo almayabilir. Çok sinir bozucu olsa da maalesef bir çözümü yok. Bu yüzden siz de kendi metabolizmanıza göre hareket etmelisiniz. Bütün değerleriniz dikkate alınarak hazırlanan diyet programına uymak en güvenli yöntem olacaktır. Çünkü son zamanlarda virüs gibi yayılan ve bizim de yazımıza konu olan mide küçültme ameliyatları herkes için uygun değildir.

Alınan harika sonuçlar ile milyonları umutlandırmasına karşın özellikle aşırı kilosu olmayan insanlar için hem gereksiz hem de güvensizdir. Zaten son yıllarda mide küçültme ameliyatının ardından hayatını yitiren örneklerin ortaya çıkması da bu konu hakkında soru işaretlerini arttırdı. Öncelikle mide küçültme ameliyatı nedir, ne değildir? detaylı bir şekilde inceleyelim.

[irp posts=”6740″ name=”Obezite Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?”]

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir.

Geçtiğimiz yıl 35 yaşında ve sadece 78 kilo bir kadının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bir mide küçültme ameliyatı vakası yaşandı. Bu da bize aslında bu operasyonun herkes için olumlu etki veremeyebileceğinin bir göstergesidir. Öncelikle doktorlar ve tüm uzmanlar diyetle zayıflamayı öneriyor.

Fakat obez tanısı koyulmuş kimseleri diyet ile zayıflama ihtimali yalnızca yüzde 3 te kalıyor. Yani 100 adet obez diyet ile kilo vermeye karar verdiğinde 97’si başarısız oluyor. Obez tanısı koyulabilmesi için vücut kitle endeksinin 35 in üzerinde olması gerekmektedir. Durum bu kadar vahim olunca obezite tanısı koyulan insanlarda bir çeşit umutsuzluk başlıyor ve mide küçültme ameliyatlarına başvuruyorlar.

Bu ameliyatı kötü göstermeye çalışmıyorum. Aksine birçokları için gereklidir. Fakat son tabloya bakıldığında tamamen bu işi ticarete dökmüş olan insanlar ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla hastaneleri bırakın artık kliniklerde dahi bu ameliyat gerçekleştirilebilmektedir. SGK verilerine göre geçen yıl yapılan ameliyatların % 90 ı mide küçültme ameliyatı.

[irp posts=”6505″ name=”Karatay Diyeti ile Ayda Kaç Kilo Verilir?”]

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Mide küçültme ameliyatı olmadan önce doktor tetkikleri oldukça önem teşkil etmektedir. Öncelikle çoğu hastanede olduğu gibi bir mide küçültme ameliyatının yapılmasına tek bir doktor değil bir kurul karar vermelidir. Obezite cerrahisi için başvuran her hastaya bu işlem gerçekleştirilmez.

Örneğin mutlaka ameliyattan önce diğer yöntemler olan diyet vs. yöntemleri bir süreliğine denemiş olması şartların birisidir. 18-65 yaş arası olmayan hastalar anesteziyi kaldıracak durumda olmadıklarından ameliyata alınmazlar. Yine aynı şekilde bu yaş aralığında olmasına rağmen anesteziyi kaldıramayacak hastalar ameliyat için kabul edilmezler.

Ya vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde ya da 35-40 arasında ve obeziteye ek bir hastalığı daha olması gerekir. Aynı zamanda kişinin 30-35 arasın bir vücut kitle endeksi olsa dahi diyabeti veya metabolik sendromu olması durumunda da ameliyat değerlendirilebilir.

Obezite cerrahisinin uygulanıp uygulamayacağına obezite cerrahı, endokrin uzmanı, kardiyolog, göğüs hastalıkları uzmanı, psikolog ve diyetisyen hekimlerden oluşan bir kurul tarafından karar veriliyor. Her zaman deneyimli bir obezite cerrahı tercih etmek daha iyidir. Ameliyat işlemi genel olarak tanımlanırsa midenin yaklaşık yüzde 75-80 inin çıkarılmasıdır. Mide hacminin azalması doğal olarak daha az yemekle doymak anlamına geliyor.

[irp posts=”5670″ name=”Kışın Kilo Vermek İçin Püf Noktalar”]

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Vermek!

Mide küçüldükten sonra iştah azalacağından ve yemek yeme miktarı düşeceğinden dolayı kilo verdirmemesi imkânsız. Üstelik bu kilo verme1-1,5 yıl boyunca sürmektedir. En fazla kiloların verildiği dönem ameliyattan hemen sonraki 6 ay oluyor.

Toplamda kişiye göre değişse de bu ameliyatla fazla kilolarının % 75 i gibi büyük bir oranını rahatlıkla atabiliyorlar. Aslında mide küçültme operasyonu kısa ve kolay bir ameliyattır.

Bağırsaklar il ilgili herhangi bir işlem yapılmadığından emilim bozukluğu yapmaz. Bu da bu ameliyatın oldukça sık tercih edilmesinin sebeplerinden birisidir.

Çünkü bağırsakta emilim ile ilgili sorunlara yol açan ameliyatlardan veya müdahalelerden sonra mutlaka vitamin, mineral takviyesi şart olur. Bu tip ameliyatlarda bu tip suni etkilere bir daha ihtiyaç duyulmaz bu da bu ameliyatın faydalarının başında gelir. Bu sebeplerden dolayı da en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir.

[irp posts=”1616″ name=”Kilo Vermek için Tavsiyeler”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.