Sıradaki içerik:

Nazım’dan Necip Fazıl’a Ayar Üstüne Ayar Veren Mektup!!!

e
sv

Bayanlarda Aşırı Terleme Nedenleri Ve Çözümü!

247 okunma — 22 Haziran 2019 17:59
Terlemenin Nedenleri

Vücudun natürel işlemi olan terleme ilkbahar ve yaz aylarının sıcaklarında herkesi daha çok etkilemektedir. Ancak doğal bir durum olan terlemeyi en azından düzene sokmak ve temiz kokmak için çaba sarf etmek gerekir. Bunun için yapılması gereken dengeli beslenmek, spor yapmak ve deodorant kullanmaktır.

Bu yazımızda çok sık sorulan aşırı terlemenin nedenleri nelerdir? ve aşırı terleme nasıl önlenir? sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Aşırı Terlemenin Sebepleri

İnsan, doğada en çok terleyen canlılardan biridir. Doğduktan sonra 1-2 hafta içinde, vücut ter üretmeye başlamaktadır. Bebeklerin ter miktarı çok az olduğundan sıkça ateşlenme görülür.

Vücudun ısı dengesini yeniden kurmak için ısıyı dışarı atmak gerekir. Bu da terleme yoluyla yapılır.

Bu yüzden terlemeyi günlük olarak görmek ve sadece kötü kokuları en aza indirmek gerekir. Koltuk altındaki terlemenin belirgin nedeni, sürekli kapalı olmasından dolayı terin buharlaşa mamasıdır.

Ter Bezleri Önemi

Ter bezleri Her insanın vücudunda, çeşitli azalara dağılmış şekilde bulunmaktadır. Baz fonksiyonu, ısı düzenlemesi olan bu ter bezleri ile vücutta yalnızca ter değil, paralel zamanda bazı toksin maddeler ve tuz da atılıyor. Bu sebeple, sağlıklı bir yaşam sürmek için terlemek oldukça önemlidir.

Ancak her şeyin olduğu gibi, terlemenin de aşırısı hastalık belirtisi olabilir. Muazzam bölgesel terleme, sempatik sinir sistemi diye bilinen ve adrenalin içeren sistemin ekstra uyarılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bu sistemin fazla uyarılmasına sebebiyet veren bazı hastalıklar da olabilmektedir. Aşırı terlemek çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Aşırı terlemeye neden olan en önemli sorunlar sırasıyla;

  • Çeşitli böbrek hastalığı
  • Çeşitli hormon bozuklukları
  • Tiroit bezlerindeki sorunlar
  • Bayanların menopoza girilmesi hali ve adet düzensizlikleri
  • Şeker hastalığı

Eğer bayanlarda veya erkekler de çok fazla terleme oluyor ve kokusu pis ise mutlaka bir doktora danışmalıdır. Kadınlarda ter kokusu rahatsız edici seviyede olması bir hastalık belirtisi olabilir.

Ter Kokusunun Nedeni Nedir ?

Geçmişten günümüze nefret edilen ter kokusunun en önemli sebebi bakterilerdir. Ter bezin de üretilen salgı, en başta kokusuz olmaktadır. Fakat bakteriler bu salgıyla beslenmektedir.

Koltuk altında her 1 santimetre karede fark edilemeyen milyonlarca bakterinin yaşadığını biliyor muydunuz? Ayrıca ağızdan alınan her besinin ter kokusunu etkilediği açıkça bilinmektedir. Sağlıklı beslenip, spor yapmak hem kendinizi hem de vücut ısınızı dengeleyebileceği gibi aşırı terleme sorununuza da yardımcı olacaktır.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.