Sıradaki içerik:

Kalça Büyütme Ameliyatı Nedir, Nasıl Olur?

e
sv

Çorap Modası Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

241 okunma — 15 Haziran 2019 13:42
Çorap Modelleri

Gündelik hayatınızda kullandığınız çoraplar sizi her alanda marjinal ve seksi gösterir. Bu seçimleri yaparken özenli davranarak ayrıcalık yaratabilirsiniz.

Çorap Seçimininde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Her gün ayağımıza giydiğimiz, günlük olarak değiştirmek zorunda olduğumuz, sıradan eşyalarımız gibi görünen çorapların en önemli giyim ürünü olduğunu bilmeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bugün sizlerle beraber çorap tarihini, çorap hakkında bilinmeyen bilgileri incelemeye özen göstereceğim.

Siz sevgili okurlarımız için derlemiş olduğumuz Çorap tasarımları hakkında bilgiler i okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Çorap Tarihi Hakkında Genel Bilgi!

Çorap kelimesi farsça dan dilimize girmiştir. Farsça da gorap kelimesinden Arapça’ya curap olarak geçen çorap sözcüğü, Türkçemize de çorap olarak geçmiştir. Türkçeden ise tüm balkan dillerine geçiş yapmıştır.

Çorap tasarımları, günümüzdeki halini 17. Yüzyılda almıştır. Hatta o zamanlarda ilk çoraplar el ile tasarlanmaktaydı.

1920 li yıllarda kadınlar, uzun etekler giydikleri için çorapları çok az görünmekteydi. 1920 lerden sonra ise çoraplar görünür hale gelmiştir. Daha özenle ve değişik renklerde tasarlanmaya başlamıştır.

1930 yılından sonra ise çorap tasarımının içerisine naylon karışımı girmeye başladı.

İlk külotlu çorap üretimi ise 1959 yılında Amerika da üretilmiştir.

1960 yılına gelindiğinde çorap üretimi artık el ile değil, silindirli makineler tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Eski Yunanlılar da çorapa, skyhos denirdi. Çoraplar, giyilen çizmeler ile ayakları arasında koruyucu bir katman görevinde kullanılırdı.

Dünya savaşı esnasında, Hitlerin yardımcısı olan Speer, çorap üreten fabrikaların üretimini durdurup, o fabrikaların silah üretmesi konusunda zorlasa da fabrikalar kadınların baskısı sonucunda hedefine ulaşamamış ve çorap üretimine devam edilmiştir.

Eski zamanda kadınların çorapları, ipekten üretilirdi. İpek fiyatları pahalı olduğu için çorap fiyatları da normalden daha pahalı olurdu. Ne zaman ki naylon çorap üretimine başlandı, o zaman çorap fiyatları düştü ve çorap üretimi artış gösterdi.

15 Mayıs 1940 tarihinde ilk naylon çorap üretimi yapıldı. 4 gün içerisinde 4 -5 milyon çift naylon çorap satışı gerçekleşmiş oldu.

1940’lı yıllarda ülkemizde, ipek çorap fiyatları pahalı olduğu için gazete köşelerinde bu çoraplar tepki görüyordu. Gazete yazarları da pahalı çoraplar giymek yerine çorapsız dolaşmaya halkı teşvik ediyordu.

Ortaçağ zamanında çoraplar o kadar pahalı olduğu için yalnızca zenginler tarafından kullanılırdı.

Çorap Çeşitleri Nelerdir?

Her şey değişim ve gelişim gösterdiği için yıllar içerisinde, çoraplar da evrim geçirmiştir. Artık birçok çorap çeşidi üretilmeye başlanmıştır.

Resmi kayıtlara göre, Hun imparatoru Attila, ayaklarına renkli kumaştan üretilen çoraplar giyerdi. Yani ilk renkli çorap kullanan kişi tarihimizde Attila olarak adlandırılabilir.

Amerika da çorap fiyatları çok pahalı olduğu için bir dönem çift çift değil de ayrı ayrı satışa sunulurdu.

Artık çoraplar, düz renkli ve desensiz olarak değil de birbirinden renkli ve desenli olarak üretiliyordu. İnternetin hayatımıza girmesiyle beraber, online çorap satışları da gelişim göstermiştir. İnternet vasıtasıyla, birkaç tık ile çorapları ayağınıza getirebilirsiniz.

Çorap modası, her geçen yıl daha farklı şekilde tasarlanmaktadır.

Renkli ve desenli çoraplar, yeni nesil tarafından, özgürlüğün simgesi olarak adlandırılmaktadır.

Beyaz Çorap Modası 

Eskilerde beyaz çorap modası diye bir şey vardı hatırlıyor musunuz? Biz hatırlıyoruz. O günleri artık hatırlamamak üzere geride bıraktık. Beyaz çorapların giyimi, günümüzde çok tercih ediliyor mu bilmiyoruz ama, renkli çoraplar, desenli çoraplar giyen kişi sayısı oldukça fazla.

Renkli ve desenli çoraplar yalnızca gençler tarafından tercih ediliyormuş gibi düşünülse de, orta yaş ve orta yaş üzeri kadınların da renkli ve desenli çoraplar giyebileceğini hatırlatmak isterim. Durum böyle olunca, beyaz çorap modasının da geçmişe karıştığını rahatlıkla size söyleyebiliriz.

Zarif ve şık görünmek isteyen hanımların, kuşkusuz en son yapacağı hatalardan biri de beyaz çorabı tercih etmek olmuştur.

Sizde son zamanlarda görünümünüze güzellik katmak istiyorsanız, elbise renginize uygun olan çoraplar tercih etmenizi tavsiye ederim.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.