Sıradaki içerik:

Vücut Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

e
sv

Topuklu Ayakkabı Seçimi ve Kombin Önerileri

422 okunma — 31 Aralık 2018 09:12
topuklu ayakkabı nasıl seçilir

Topuklu ayakkabılar her daim modanın kalbi olmaktadır. Bayanlar vazgeçilmez parçalarından biri olan topuklu ayakkabılar her kombine şıklık katar. Topuklu ayakkabıyı giyerken de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu basit ayrıntılarla kendinizi topuklu ayakkabılarınızın içerisinde çok daha rahat hissedebileceksiniz.

Topuklu Ayakkabılar ile Farkınızı Yaratın

Küçük Adımlar Atın!
Topuklu ayakkabılarla yürüyebilmek oldukça zor bir noktadır.

Şıklığından ödün vermemek üzere topuklu ayakkabıdan ne kadar canları yansa da vazgeçemezler.

Topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman kendinizi spor ayakkabıdaki gibi rahat hissetmek isterseniz büyük adımları bir kenara bırakın ve küçük adımlar atarak rahatlığınızı yakalayın.

Küçük adımlar ile yürümeniz özgüveninizi tazeler ve rahat bir adım atma seçeneğini size sunar.

Cesur Bir Şekilde Yürüyün!

Topuklu ayakkabıyı tercih eden kişiler tarzlarını cesur bir şekilde yansıtmaları gerekir. Topuklu ayakkabınız kıyafetinizi ve aksesuarlarınız ile bir arada olurken bütün olması gerekir. Kendinizi özgür hissedeceğiniz ve sınırlarınızı zorlayacak olan topuklu ayakkabı seçiminizi yapmanız size kendinizi iyi hissettirecek.

Yürürken Çizgi İçinde Kalın!

Topuklu ayakkabıyla yürümek dikkat ve özen gerektirir. Son derecede zorlu olan topuklu ayakkabılar ile yürürken sanki bir çizginin içerisinde yürüdüğünüzü düşünerek davranmanız önemli bir ayrıntıdır. Bunu yapabilirseniz eğer düzgün ve rahat bir şekilde yürüdüğünüzü de görebileceksiniz.

Tarzınızı Yansıtabileceğiniz Topuklu Ayakkabı Tercihinin Önemi?

Kıyafetlerinizi her zaman tamamlayan en önemli parçalardan birisi topuk ayakkabılardır. Tamamlayıcı olduğundan kıyafetinize doğru bir şekilde seçmeniz kombininiz açısından önemlidir.

Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir

Örnek verecek olursak da yüksel bel Jean pantolonu giyecek kişiler buna uygun olacak şekilde stiletto ayakkabı seçmeleri gerekir. Açık ton kıyafetlerle ekose eteklerle de stiletto ayakkabı kombinlendiği zaman son derecede şık bir tarz yakalamanıza neden olur. Bundan dolayı giyiminizi belirlerken topuklu ayakkabınıza tarzınızı yansıtın.

İdeal Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bayanların vazgeçilmezi olan topuklu ayakkabılar arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gerekir. Farklı modellerde birçok topuklu ayakkabı beğenebilirsiniz. Bayanların geneli bu modellerin hepsine sahip olmak isterler fakat burada dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Eğer dikkat edilmezse de ayaklarınızda ağrı, acı ve yaralanmalar meydana gelebilir.

Topuklu ayakkabı sert yapıya sahip olmamalıdır. Ayakkabın iç kısmı ve tabanı kaygan yapıda malzemeden yapılmamış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Ayağınızın tam ölçüsüne uygun olacak şekilde ayakkabı tercih edilmesi gerekir. Büyük seçtiğiniz ayakkabılarınız yürüyüş bozukluğuna yol açarken, küçük ayakkabılar da ayaklarınız sıkışmasıyla beraber parmakta ve ayakta şekil bozukluğu ile beraber yaralanmalara neden olacaktır.

Ayakkabınızı seçerken ayaklarınızın yorgun ve şiş olmamasına özen gösterin. Yorgun ve şiş olan ayaklarda denenmiş topuklu ayakkabılar doğru tercih olmayacaktır. Bu şekilde bir seçim yaparsanız yanlış seçim yaptığınıza da emin olabilirsiniz.

İdeal Topuklu Ayakkabı Seçimi

Ayakkabınızı seçip mağazanın içerisinde dolaşmalısınız. Rahatlığınız açısında emin olana kadar bunu deneyin. Ayaktayken ayakkabınızın size uygun olup olmadığı konusunda daha iyi bir karar verebilirsiniz. Ayakkabınızın hangi malzemeden yapılmış olduğunu öğrenin, ona göre kararınızı verin.

Kaliteli malzemelerden yapılmayan ayakkabılar büyük sorunlara neden olacaktır. Topuklu ayakkabı içerisinde ayağınız rahat ve konforlu bir şekilde olmalı.

Ayakkabının içerisine ortopedik tabanlar yerleştirmeniz mümkündür. Ayakta çok duran biriyseniz eğer ön kısma silikon ürünler koyabilirsiniz. Ayaklarınızda herhangi bir şekilde nasır oluşmaması içinde burnu açık olan, yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Topuklu Ayakkabı ile Uyumlu Olmayan Kombinler

Topuklu ayakkabıların kombinini yaparken kişiler kendilerini özgür ve cesurca bulabilmektedir.

Fakat günlük hayatta ve özel günlerde topuklu ayakkabıların kombinlenmemesi gereken parçalar bulunmaktadır.

Bizde sizlere bunlardan bahsederek bilinçlenmenizi istedik.

Aşağıdaki bölmede bulacağınız parçalara dikkat ederseniz şıklığınızı daha iyi yansıtabilir ve daha iyi kombinler yapabilirsiniz.

İspanyol Paça Pantolon ve Parmak Ucu Açık Topuklu Ayakkabı

İspanyol paça pantolonun altına topuklu ayakkabı giydiğiniz zaman bacaklarınızı uzun gösterme şansınız var. Fakat parmak ucu açık olan topuklu ayakkabıları tercih ederseniz bu durum uzun göstermek yerine olduğunuzdan daha kısa gösterir.

Kalem Etek ve Topuklu Sandalet

Uzun süredir sık bir şekilde tercih edilen kalem etek ve topuklu sandaletler sanıldığı gibi hoş bir görüntü vermemektedir. Kalem etek vücudu zarif gösterebilmek adına ince topuklu stilettolar ile kombinlendiği zaman daha iyi bir görünüm elde edersiniz.

Tayt, Eşofman ve Topuklu Ayakkabılar

Salaş bir şık tarza sahip olmak isteyen kişiler için tercih olan tayt veya eşofman altına topuklu ayakkabılar tercih edildiğinde kişi şık olmak yerine rüküş görünür. Bunun yerineyse tayt ya da eşofman olması gerektiği gibi spor ayakkabı giyilmesi çok daha doğru olur.

Kot Şort ve Stiletto

Kot şortun altına bacak boyunu uzun gösterebilmek adına stiletto tercih eden kişiler, bacakları uzun göstereceğim derken daha da kısa göstermektedirler. Bunun yerineyse kot şortlarının altına babet tercih edip daha iyi bir görünüm elde ederken bacak boyunu da daha uzun göstermeniz mümkün.

Mini Etek ve Platform Topuk

Etek ve topuklu ayakkabılar kombini yapılırken en fazla yanlış yapılan hatalardan birisi de mini etek ve platform topuklar dır. Bu durum kadını kaba göstermektedir. Etekli kombinleriniz de etek boyuyla doğru orantıda olabilecek şekilde topuklu ayakkabı tercih edilmelidir. İlla topuklu ayakkabı giymeme gerek yok derseniz de topuklu yerine düz sandalet giymeniz şıklık açısından daha iyi olacaktır.

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Ebru Bektaşoğlu2 sene önce
  • Merhabalar 😇 Yazınızda verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler, emeğinize sağlık. 👍🏻