Sıradaki içerik:

Bitki Çayları Çeşitleri ve Vücuda Olan Faydaları

e
sv

Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ

384 okunma — 12 Mayıs 2019 20:20
Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ

Bebeklerin duygusal gelişimi anne karnına düştükleri anda başladığı tüm pediatri uzmanları tarafından artık kesinlikle söylenen bir bilgidir.

Anne ve Bebek Arasındaki Duygusal Bağ

Bebeğin anne karnında duygusal olarak da gelişmesini sağlayan hormonlar vardır. Bu hormonlar sadece bebeği değil bir yandan da anneyi anneliğe geçiş için ruhsal olarak hazırlar. Özellikle bebeğin anne karnındaki hareketler bu yaklaşım bir boyut daha yükselir.

Bebeğin hareketlerinin başlamasıyla annelik artık daha gerçek hissedilir bir hale gelmiştir.Özellikle 30 haftadan sonra bebek anne ile bilinçli bir şekilde hareketleri ile cevap verebilir.

Annelik  ve hamilelik bir yana genel olarak vücudumuz hissedilen duygulara karşılık belli hormonlar salgılar. Örneğin yoğun heyecan ve kızgınlık durumunda vücudumuzda adrenalin hormonu salgılanır.

Hamilelik anında yaşanan durumlar da bebekte aynı şekilde anne ile aynı duyguları hisseder. Yani anne heyecanlanırsa bebekte heyecanlanır. Bu yüzden hamilelik sürecinde aşırı heyecanlanma korkma üzülme vb gibi duyguları yaşamamak hem sizin hemde bebek için iyi olur.

Annenin karnındaki bebeği ile konuşup iletişime geçmesi,güzel müzik dinlemesi ve şarkı söylemesi gibi yapılan güzel şeyler hamilelik sürecinin hem daha sağlıklı hemde bebeğin ruhsal gelişimi bakımından pozitif faktörlerdir.

Hamilelik ve çocuk ile doğumda kurulan bu duygusal bağ hayat boyunca çocuğa ve anneye eşlik edecektir. Dokunarak veye konuşarak iletişim kurulduğunda bebek sevildiğini, ondan hoşlanıldığını anlar ve güven hissi pekişir. Güvende olduğunu anlayan bebeğin kendine olan güveni de yerinde olur. Hayat boyunca sağlam adımlarla ilerler.

Anne ve bebekler arasındaki duygusal bağ o kadar güçlü ki anneler çocuklarının her söylediklerini çok rahatlıkla anlayabilecek hala gelirler.

[irp][irp]

[irp posts=”216″ name=”Annesinin Sesini İlk Kez Duyan Bebeğin Mutluluğu”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.