Sıradaki içerik:

Balayı Yapılabilecek En İyi 10 Balayı Mekanı

e
sv

Çocuğunuzun İştahını Arttıracak 9 Öneri

250 okunma — 06 Nisan 2018 20:24
iştah açma önerisi

Ebeveynlerin çok sık sorduğu sorular arasında çocuğumun iştahını nasıl arttırabilirim bulunuyor. Küçük yaşlarda özellikle sağlıklı şeyleri tüketmeyen isteyen çocuklarınız için iş başa düşüyor. Yapmanız gerekenler hakkında verdiğimiz bilgilere göre hareket edin. Kısa sürede ona istediğiniz gibi yemek alışkanlığı edindirin.

Ek Besinlere Geçmek İçin Doğru Zamanı Bekleyin

Yeni doğan bebeklerden başlayarak iştah açmanın ne şekilde olacağına dair bilgi vereceğiz. Yapmanız gereken en önemli şey, ek besinlere geçmekte aceleci davranmamak olacak. Bunun için mutlaka doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız. Ayrıca biberon ile besleme olayı da çocuğunuzun iştahını kapatabilir. İlk zamanlar onu emzirmeye dikkat etmelisiniz. Elbette bu konuyla ilgili en doğru şekilde doktorunuz verecektir.

Siz de Onunla Birlikte Yemek Yemelisiniz

Çocuğunuz hayatta ilk olarak sizleri rol model alacaktır. Bu sebeple ailelerin ne yediği, ne zaman yediği önemlidir. Çocuğunuzun iştahını arttıracak 9 öneri arasında, mutlaka sizin de onunla birlikte yiyerek onun yemek yemesine teşvik edici davranmanız gerektiği yer almalıdır. Bu sayede çocuğunuz da sizinle birlikte yemek yiyecektir.

Kendisinin Yemesine İzin Verin

Çocuklar çoğu zaman masada çatal bıçağı kendisi kullanmak ister. Ona izin verin. Eğer istekli olduğu noktada onu nasıl yemek yemesine dair zorlarsanız, yemek saatlerinin onun için bir kabus olmasına yol açabilirsiniz. Bırakın, en azından bu alışkanlığı edinene kadar istediği şekilde yemek yemesine izin verin. Sonrasında zaten sizin yemek yediğiniz şekilde yemeye alışacaktır.

Şekerli – Kolalı – Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Eğer çocuğunuz sizin istediğiniz sağlıklı gıdaları yemiyorsa, boğazından bir şey geçesin diyerek yemeyi tercih ettiği abur cuburları yemesine izin vermeyin. Onun yerine farklı yiyecekleri önerin. Çocuğunuzun iştahını arttıracak şeyler arasında, mutlaka abur cuburun azaltılması olacaktır. Buna dikkat ettiğiniz sürece en kısa sürede çocuğunuzun yemek yeme düzeninin istediğiniz şekilde olmasını sağlayabilirsiniz.

Yemekten 1 Saat Sıvı Tüketimini Önleyin

Yemeğe az bir süre kala sıvı tüketilirse, direkt olarak çocuğunuzun iştahının kapanmasına neden olursunuz. Bunun için mutlaka yemek yemesine 1 saat kala sıvı tüketmesine izin vermeyin. Midesinin yemek saatinde sıvı ile dolmasının önüne geçin. Bu sayede yemek yemeye çok daha istekli olacak.

Ödüllendiren Bir Sistem Kullanın

Onu yemek yemeye teşvik etmek için oluşturmuş olduğunuz bir ödül sistemi olsun. Bu sistem sayesinde, onun çok sevdiği bir oyuncakla daha uzun süre oynamasına izin vermek gibi ödüller belirleyerek yemek yeme alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Öğünleri Kaçırmamaya Dikkat Edin

Yemek yemek hem yetişkin hem de çocukların için bir düzen işi. Çocuğumun iştahını arttırmak istiyorum diyorsanız, gün içinde tüm öğünleri dikkatle hazırlayın. Onun hiçbir öğünü atlamasına müsaade etmeyerek, yemek alışkanlığı kazandırın.

Yemekten Zevk Alacağı Sunumlar Yapın

Yemeyi sevmediği gıdaların tüketimini neşeli sunumlarla sağlayabilirsiniz. Eğer yumurta yemekten ya da süt içmekten hoşlanmıyorsa, sevmesini sağlayacak şekilde hazırlayın. Sonrasında birkaç tüketimin ardından yemeye içmeye alışık hale gelecektir.

Gıdaların Sağlıklı Olanlarının Faydalarından Bahsedin

Sağlıklı besin tüketiminin önemini, sağlıklı olan yiyeceklerin onun vücuduna ne gibi faydaları olduğunu mutlaka söyleyin. Bu sayede yemek yerken boyunun uzayacağı gibi düşünceler, onun iştahını açacaktır.

Gün İçinde Yemek Saatlerini Hatırlatarak Psikolojisini Hazırlayın

Çocuğunuzun iştahını arttırmak için gün içinde ona ne zaman yemek yenileceği, yemeğe ne kadar zaman kaldığı gibi bilgileri verin. Bu sayede gün içinde yemek yiyeceği zamanları da benimsemiş olacak. Çocukların iştahını açacak yöntemler arasında psikolojik olarak gösterebileceğimiz bu yöntem işe yarayacak.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.