Sıradaki içerik:

Buğulu Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

e
sv

Küçük Mekanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

256 okunma — 21 Aralık 2018 20:10
Küçük Mekan Dekorasyonu

Dekorasyon bir mekanı baştan aşağı değiştiren en önemli etkenlerin başında gelir. Doğru uygulamalar yapılmadığında elverişsiz kullanım alanlarına neden olurken, yapılacak ufacık bir doğru teknikle bulunulan mekanı güzelleştirmek mümkündür.

Küçük Alanlar Nasıl Dekore Edilmeli?

Günümüz koşullarında ev dekorasyonuna dair artan ilgi ile birlikte dekorasyon için araç gereç modelleri de artıyor.

Birbirinden farklı dekorasyon fikirleri ile birlikte her ortamda farklılık yaratmak mümkün oluyor.

Sizlere bu yazımızda küçük mekanlar için dekorasyon fikirleri sunacağız.

Özellikle dağınık, kalabalık ve sıkıcı görünen alanlarda bu önerilerden faydalanarak ortama ferahlık ve renk katmanız mümkündür

Kimi zaman zevkleri ortaya koymaya yarayan, kimi zamansa ortama uygun fikirlere ihtiyaç duyulan dekorasyon için doğru seçimler yapmak önemlidir. Odaya uygun renk seçimi, kullanılacak mobilya tarzı ve neyin nerede durması gerektiği gibi birçok konu mekanın hoş ve ferah görünmesini etkileyecektir.

Büyük mekanlarda dekorasyon için istenilen fikirleri uygulamak kolaydır. Ancak küçük alanlar için aynı durum söz konusu değildir. Küçük alanlarda fazladan kullanılacak tek bir eşya ortamın daha dar ve sıkıcı görünmesine neden olabilir. Ayrıca kullanılacak mobilyadan renk tercihine, aksesuardan perdeye kadar her detay küçük mekanlarda ferahlık yaratmaya etki ediyor.

Dekorasyon Örnekleri

Küçük mekanlara dekorasyon fikirleri sunarak işinizi biraz da olsa kolaylaştıralım;

 • Küçük mekanları olduğundan daha geniş göstermek için duvarlarda açık tonlar tercih etmelisiniz. Krem, toz pembe, beyaz ya da buz mavisi mekanı olduğundan daha büyük gösterecek renklerdir.
 • Dekore edeceğiniz alan hem küçük, hem de tavanı basık ise mutlaka uzun perdeler kullanmalısınız. Yere kadar uzanan perdeler mekanı ferah gösterecek ve yüksek tavanlı görünmesini sağlayacaktır.
 • Küçük mekanları daha geniş göstermenin en kolay tekniği ayna kullanmaktır. Mekanı boydan boya ayna yaptırabileceğiniz gibi, sadece tek bir büyük boy ayna kullanarak da bunu başarabilirsiniz.
 • Pratik çözümler üretebileceğiniz, fonksiyonel tarzda mobilyalar tercih edin. Özellikle koltuk ve masa gibi eşyalarınızı dolaplı ya da çekmeceli modellerden yana tercih ederseniz işlevsel açıdan fayda sağlarsınız.
 • Mekanı şık göstermek için tercih edeceğiniz dekorasyon objelerini doğru seçmeniz gerekir. Aşırı aksesuar ya da obje kullanmak ortama gereksiz kalabalık yaratır. Mekana uygun birkaç obje ile farklı bir hava yaratmak yeterli olacaktır.
 • En dikkat edilmesi gereken konulardan birisi aydınlatma seçimidir. Ortamda ne kadar fazla aydınlatma bulunursa o kadar geniş ve ferah bir görünüm oluşacaktır. Bu nedenle sarkık lambalar yerine tavana ya da duvarlara spotlar yerleştirmek şık bir dekorasyon fikri olacaktır.
 • Eşyaları depolamak ya da daha derli toplu durmasını sağlamak için duvarlara raf şeklinde dekorasyon fikirleri uygulayabilirsiniz.
 • Küçük alanlar için dekorasyon fikirleri arasında mobilya seçimine de yer vermekte fayda var. Büyük ve gösterişli mobilyalar mekanın basık görünmesine neden olacaktır. Mobilya seçiminizi küçük, açık renk ve sade modellerden yana yapabilirsiniz.
 • Banyo ya da tuvalet gibi mekanları dekore ederken daha geniş bir görünüm elde etmek için duvarlarda beyaz ya da krem tonları mermer kullanmanızda fayda var. Ayrıca bu tarz alanlardan pratik dekorasyon fikirlerine ihtiyacınız olacak. Gizli bölmeler, raflı sistemler bu mekanlarda kullanım için elverişlidir.
 • Yatak odası için yapılacak dekorasyonda perdeler ve yatak örtüsü mutlaka açık renk tercih edilmelidir. Ayrıca yatak altında sandık ya da çekmece gibi bölmelerin olması da alternatif olarak işinizi görecektir.

Küçük Mekanlar İçin Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanlarını daha ferah ve daha sağlıklı göstermek için dekorasyon aşamasında dikkatli davranmak önemlidir. Dekorasyon mekanı sadece estetik açıdan etkilemiyor.

Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri

Hem görünüm, hem de kullanışlılık açısından bir mekanı dekore ederken iki kez düşünmek gerekiyor. Kimi zaman renk seçiminde, kimi zamansa eşya seçiminde yapılacak ufak hatalar sıkıcı dekorasyonlar oluşturmaya neden olabiliyor. Bu nedenle sizlere küçük mekanlar için dekorasyon konusunda önerilerimiz var;

İşlevsel Alanlar Yaratın

Evinizin hangi alanında olursa olsun küçük mekanları dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli detay işlevselliktir. İhtiyaç duyduğunuz her şey için farklı ürünler almanıza gerek yok. Banyo dekorasyonu için banyo dolabına raf yerleştirebilirsiniz.

Bu sayede eşyalarınızı daha düzenli ve derli toplu şekilde yerleştirmeniz mümkün. Banyonuzun duvarlarına dekore edeceğiniz şık raflar da yine hem işlevsel açıdan, hem de kullanım açısından avantaj sağlayacaktır.

Sadelikten Yana Olun

Küçük bir mekanı daha da küçültme konusunda yapacağınız ilk hata fazla eşya kullanmaktır. Mümkün olduğunca abartıdan uzaklaşarak sade ve açık renk eşyalar tercih etmeye çalışın. Koltuk takımı almak yerine tekli ve üçlü koltuk alarak mekanı daha geniş gösterebilirsiniz. Bu şekilde fikirler geliştirerek yaşam alanlarınızda geniş boşluklar yaratabilirsiniz.

Aydınlatma Seçimine Dikkat Edin

Mekanı olduğundan daha ferah göstermek için aydınlatma seçimine dikkat etmek önemlidir. Tek bir aydınlatma ile bunu başaramayacağınız için tavana ya da mekanın belirli bir köşesine aydınlatma dekorasyonu yaptırabilirsiniz.

Odaları Birleştirin

Özellikle küçük evlerde mekanı genişletmek için kendi alternatif çözümlerinizden faydalanabilirsiniz.

Oturma odası ile mutfağı birleştirerek daha geniş bir yaşam alanı oluşturabilir, doğru mobilya seçimi ile huzurlu ve ferah bir mekan oluşturabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızı daha geniş, ferah ve huzur dolu mekanlara çevirmek için küçük alanlarda dekorasyon önerileri sunduğumuz yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Renk seçiminden aydınlatmaya, mobilyadan aksesuara kadar her detay küçük mekan dekorasyonunda en önemli konudur.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.