Sıradaki içerik:

Kullanışlı ve Şık Yemek Odası Takımları

e
sv

Mide Şişkinliği ve Gaz Sorunu

357 okunma — 19 Mayıs 2017 19:18

Birçoğumuzun başına gelen hatta bazı zamanlarda bizleri çileden çıkaran sorunlarında başında mide şişkinliği gelmektedir. Bu sorun mide içerisinde sıkışan gaz ile birleştiğinde kıvrandıracak ve hatta hastahanelik edecek düzeylere bile gelmektedir.

Kimilerinde bu sorun devamlı tekrar eden artık rahatsızlık boyutuna gelmiştir,
içeriği dikkatlice okuyarak sorununuz hakkında iyi bir bilgiye sahip olursanız çözüme daha çabuk ulaşacaksınız !

Halk arasında mide ekşimesi,yanması ve şişmesi olarak bahsedilen problem aslında oldukça rahatsızlık vericidir. Öncelikle şişen mide sıkıştırmaya başlar ve sonucunda mide içerisindeki gaz karnımıza basınç uygular. Bu basınç sebebiyle soğuk soğuk terlemeler, kıvranmalar, üşüme hali görülür.

Bu sorunu genel olarak baktığımızda;

Gün içerisinde yenilen besinlerin etkisi oldukça fazladır, fakat bunu sadece besinlere bağlamak doğru olmaz. Aşırı stres, aşırı sıvı tüketimi, sigara kullanımı, aç karnına tüketilen aperatifler vb şeklinde çoğaltabiliriz. Kısaca aslında bunlar yapmamış olmamız gereken fakat gün içerisinde bazen aşırıya kaçırdığımız hareketlerdir.

Sorunun temeli tabiki sadece bunlarla sınırlı değil konuyu daha derinden inceleyelim;

Karın şişliği (mide şişliği) ve gazın nedenleri ?

Buraya maddeler halinde yazıp geçmek istemediğimden dolayı, karın şişmesi ve gaz oluşumu nedenlerini açıklamalı olarak anlatacağım.

Öncelikle tuvalet alışkanlığından başlayalım; Tuvalet alışkanlığı mide rahatlığı açısından sonra derece önemlidir. Sık sık tuvalete çıkmak, (sağlık sebepleri dışında) ayıp değildir. Özellikle dışkı yani büyük tuvaletinizi tutmak son derece risklidir ve mide rahatsızlıklarının başlangıcıdır.

Dışkı zamanı geldiğinde tuvalete gidilerek yapılmalıdır, uzun süre içeride tutulduğunda gaz oluşumuna, mide şişmesine ve hatta kabızlığa yol açar. Yani uzun süre yapmadığınızda vücut kendine bir düzen belirler ve bu sefer de tuvalete çıkamazsınız.

gaz sancısı nasıl geçer

gaz sancısı nasıl geçer

Mide Hazımsızlığı

Midemizin yapı itibari ile her şeyi kabul etmeyebilir. Herkes iyi kötü midesinin hangi besine karşı hazımsızlık göstereceğini bilir. Mideyi hazımsızlığa zorlamak, dolayısıyla şişkinlik yaratacaktır.

Aşırı pişmemiş et ürünleri, çiğ besinler, aşırıya kaçan süt ürünleri hazımsızlık oluşumunda başlıca yer alır. Aynı zamanda herşeyin fazlası da zarar dolayısıyla hazımsızlığa yol açacaktır.

Düzensiz besin aldığınızda da midenizin çalışma programının dengesini bozarsınız. Bir gün gece yemeği, her gün edilen kahvaltı yerine etmemek, yada her gün etmiyorsanız ilk erken kahvaltınız gibi.. Bunlar kısa süreli mide şişkinliği ve gaz oluşumu yapar.

Sigara kullanımı ve hava yutmak

Hava yuttuğunuz zaman geğirirsiniz, bunu daha önce denemişsinizdir. Fakat haberimiz olmadan da hava yutarız, hava yutmaktan kastım havayı direk mide içerisine çekmek demektir, yani nefes alış verişinden farklı bir olay. Örneğin sigara içerken fazlasıyla hava yutarız, sakız çiğnerken, ağız spreyi kullanırken bile havayı içimize çekeriz.

Mide içerisine alınan havada dolayısıyla şişkinlik ve gaz hali yaratır, sıkıştırma yapar ve bizlere rahatsızlık verir. Sürekli geğirme ihtiyacı duymamız bu sebepledir. Ama sigara alışkanlığı olan biri için bu durum her halükarda devam edeceği için sizlere tavsiyem, kesinlikle aç karnına içmemenizdir. Kendinizi zorlayarak aç karnına içeceğiniz sigara midenizde aşırı gaz oluşumuna sebebiyet verecektir.

Mide asiti ve bağırsakların düzensiz çalışması

Şişme ve gaz sorunu sürekli devam ediyorsa ve kendini tekrarlıyorsa, bu sorun yüksek ihtimalle mide asidinin yükselmesinden ve bağırsakların düzensiz çalışmasından meydana geliyordur.

Zamanında yediğiniz yüksek asitli besinler mide asidinin yükselmesine sebep olmuş ve devamında sürekli şişkinlik ve geğirti ile kendini gösterir. Bu ciddi bir problemdir ve devamında ülsere bile sebep olur. Profesyonel bir hekimden bu konuda destek almak en doğru çözüm olacaktır. Size mide asidini düzene sokacak ilaçlar verecek ve zamanla normal işleyişine dönmesini sağlayacaktır.

Buna karşılık sizde mide rahatlatan bitki çayları kullanabilir, aşırı yağlı yemeklerden kaçınabilirsiniz. Bu konuda size düşen en büyük görev budur. Aksi halde yaşadığınız sorun sizi sürekli rahatsız edecek boyutlara gelecektir.

Bir diğer sebep ise bağırsakların düzgün çalışmaması, bunun içinde daha önce bahsettiğimiz düzenli tuvalet konusu son derece önemlidir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

mide şişkinliği sorunu

mide şişkinliği sorunu

Midede gaz ve geğirme

Aşırı geğirme hissi gaz birikiminin dışarı çıkma isteğidir. Midenizdeki gaz miktarı arttığında geğirmeniz doğaldır, fakat bu hareket hoş karşılanmadığı yapmaktan kaçınıyor olabilirsiniz. Geğirmeyi durdurmak gazı midenizin içerisine daha da hapsetmek anlamına geleceğinden dolayı, yapacağı baskı da aynı miktarda artacaktır. Lavaboya giderek veya ortamdan sakince uzaklaşıp geğirme işlemini atlamadan midenizi rahatlatmanız en doğru hareket olacaktır.

Bazı durumlarda ise geğirmek istersiniz fakat bunu başaramazsınız, bu durumlarda soda yada karbonatlı su midenizi rahatlatmada önemli bir çözümleyici olacaktır. Sadece geğirmek için asitli içecekler tercih etmek mide asit miktarını arttırır ve size bir fayda sağlamaz.

Midede gaz sıkışması nasıl giderilir ?

Bu konuda en rahatlatıcı çözüm geğirmek ve gaz çıkarmaktır elbette, fakat bunu yapamadığımız zaman aşırı derecede rahatsızlık veren bir durumla baş başa kalırız. Bu durumda mideyi daha da sıkıştıracak hareket yapmaktan kaçınmalıyız, mideyi bastırmak sıkıştırmak bir çözüm olmayacaktır.

Yüz üstü yatarak gazı doğal yollarla çıkarmaya çalışmalısınız, ufak ufak hareketlerle midenin ve karın bölgesinin yanlarına uygulanacak masaj bu işlemi hızlandıracaktır. Derin nefes alarak sıkıştırma etkisini de aza indirebilirsiniz. Gaz sancısına kesin çözüm olarak net bir açıklama yapamıyoruz maalesef, çünkü gaz gün içerisinde yenilen içilen ve belirttiğimiz zararlı hareketlerin tekrarları sonucunda oluşur. Söylediğimiz pratik yöntemlerle bu gaz sancısından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Mide şişkinliği için ilaç 

Her ilaç herkese iyi gelmez öncelikle bunu aklınızdan çıkarmayınız ! Özellikle mide ilaçları diğer ilaçlara benzemez, iştahınızı keser, mide ağrıları çekmenizi sağlar. Kesinlikle bilgisizce ve araştırmadan bir başkasına iyi geldi diye sizde o ilacı kullanmayın.

Mide şişkinliği için ilaç sadece doktor tavsiyesi ile alınır, ama rahatlatıcı tabletler kullanabilirsiniz, özellikle rennie ve talcid mideye aşırı asitli, yağlı şeyler yendiğinde yanmasını ve ekşimesini ortadan kaldıracaktır. Fakat bu ilaçları sürekli kullanmak mideyi tembelleştirir ve tabletlerinde etkisini ortadan kaldırır.

 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

  • Ali3 sene önce
  • Mide gazlarinin ve iç hastalıkların nedeni % 90 bilinçsiz ve fazla yemek yemedir. Yemek normal yedigimizin yarisina indirilmeli, bazıları aç kalacağını düşünebilir, ama bu yanlıştır. Sofradan kalkinca 20 dk sonra aslinda yarım menünün yeterli oldugunu anlayacaksınız. Diger yandan bir yemek sindirilmeden (ki ortalama 6 saat) ikinci birşey (meyve ve tatlı dahil) kesinlikle yenilmemeli. Yenirse sindirim değil gıda çürümesi oluşur. Diger yandan çok yemek çeşidi aynı anda yenmemeli. Sindirim sorunu, gaz ve çeşitli iç hastalıklar oluşur. Sağlıklı beslenme ile ilgili dr Aidin Salihin “gerçek tıp”adli eseri ile Erzurumlu ibrahim hakki nin marifetnamesinde mükemmel bilgiler var. Mutlaka okunmalı.