Sıradaki içerik:

Kısa Boylu Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

e
sv

Vücuda Uygun Kaban Nasıl Seçilir?

430 okunma — 15 December 2018 09:30
Vücuda Uygun Kaban Nasıl Seçilir?

Trençkot modelleri, kot ceket, blazer ceketler, deri ceketler, bomber ceketler, kısa ceketler, farklı kaban modelleri, uzun ceketler gibi farklı kumaşlar, kesimler, model ve desenlerdeki ceket ve kaban modellerinin içinden elma, armut gibi farklı olan vücut tipine uygun olanı bulabilmek için vücuda uygun kaban seçimleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Vücuda Uygun Kaban Seçimi Nasıl Olmalı?

Özellikle de bahar aylarında, serin yaz akşamları, üst üstte giyinmek zorunda kaldığımı soğuklarda kabanlar vazgeçilmezimizdir.

Farklı kumaş, değişik kesimler ve modellerdeki kabanlar içerisinde vücudumuza en uygun olanı bulabilmek çok önemlidir.

Şunu belirtmeliyiz ki moda olan her ceketi, kabanı herkes giyebilir fakat buradaki en önemli noktaysa doğru boyu, rengi ve kesimi tercih edebilmektir. Vücut tipinizi ele alarak kaban model seçiminde yardımcı olabileceğimiz noktalara değineceğiz.

Kum Saati Vücut Tipi için Kaban Seçimi

Kum saati vücut tipine göre kaban seçimi

Kum saati vücut tipi kişiler tarafından şanslı olarak görülen vücut şeklidir. Kum saati vücuduna sahip olan kişilerde omuz ve basen genişliği aynıdır ve bel kısımları incedir. Orantılı bir vücuda sahip olduklarından giydikleri birçok kıyafeti taşıya bilmektedirler.

Bu vücut tipine uygun olan ceketler, vücuda oturanlardır. Feminen kıvrımları ortaya çıkarmak adına iyi bir tercih olacaktır. Kruvaze belden kemerli olan ceketler ise vücudunu iyi gösterebilecek ceketlerdendir. Özellikle de diz hizasında olan boylar en iyi seçim olacaktır.

Kadınlar için kaban seçimi nasıl olmalı?

Jean ve spor ayakkabı ile giyeceğiniz kıyafetler de düz kesim spor ceket ve montlardan yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Belinizi öne çıkartmak isterseniz montun ya da ceketin üstüne kullanabileceğiniz bir kemer beli öne çıkartmakta yeterli olacak. Tam belde biten ceketler de beli ön plana çıkartmaktadır.

Ceketlerde vatka bulunursa eğer omuzlar çok daha geniş durur. Bundan dolayı kalın vatkaları tercih etmek yerine yalnızca şekli belirginleştirmek adına ince vatkaları kullanmak doğru bir seçenek olacaktır.

Armut Vücut Tipine Göre Kaban Seçimi

Kadınlarımızın genelinin sahip olduğu vücut tipi olarak öne sürebiliriz. Omuzlar basene göre daha dardır ya da daha iyi açıklayacak olursak basenler üst bedene göre daha geniş ise armut vücut tipine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Armut Tipi Vücut İçin Kaban Seçimi Nasıl Olmalı?

Dünya genelinde geniş basene ve kalçalara sahip olan ünlülerin geneli vücutlarını sergilemekten çekinmemektedirler. Saklamak yerine dar kıyafetleri tercih ederek ön plana çıkartmaktadır. Kadınların erkeklere göre daha fazla kıvrımlara sahip olduğu doğrudur. Bunu dışarıya yansıtabilmekte güzel bir seçenek olsa da fazlalık olan kısımları gizleyip, kıvrımları ortaya çıkarmak daha doğru bir karar olur.

Omuz kısmı basene göre dar olduğundan ceket seçiminizde vatka kullanmak vücut proporsiyonunuzu ciddi derecede dengeleyecek. Kalça ve basen kısmında biten ceket uzunluğundan uzak durmalısınız. Çünkü ceketin bitmiş olduğu nokta dikkati çekebilecek ve vurgunun yapılmış olduğu bölgelerden biridir. Bu tip bir cekete sahipseniz ve giymek zorundaysanız da alt kısımı ceketle aynı renk olan bir parçayla kombinlemeniz gerekir.

Armut tipine sahip olan kişilerin belleri ince olur. Bundan dolayı da beli vurgulamak adına kemerli ceketleri tercih etmeniz gerekir. Kemerli bir cekete sahip değilseniz cekete uygun bir kemer seçebilirsiniz.

Kısa boylu biriyseniz ya da bacak boyunuz kısa ise uzun ceket seçiminiz sizi daha basık gösterecektir. Bundan dolayı basenlerin altında biten uzunlukta kalmanız vücudunuzu iyi göstermek için yararlı olacaktır. A kesim etek, yüksek bel İspanyol paça ile bel kısmında olan ya da daha kısa olan ceketleri çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kruvaze ceketler ve A kesim ceketler omuzları apolet gibi vurgulayacağından rahatlıkla kullanabileceğiniz modellerdir. Düz kesim kalça kısmına kadar inen boyfriend ceket tipleri sizi olduğundan çok daha kalın gösterir. Eğer bu tarz bir cekete sahipseniz de bel kısmınıza kemer takabilirsiniz.

Elma Vücut Tipine Göre Kaban Seçimi

Elma Tipi Vücut İçin Kaban Seçimi

Elma vücut tipinde olan kişiler fazlalıkların çoğu vücuttaki orta kısmında, göğüs altıyla kalça arasında toplanmaktadır. Elma vücut tipine sahip olan kişiler bel kısmındaki fazlalıkları gizlemek isterler. Bundan dolayı da üst parçaların bol olduğu kıyafetleri tercih ederler.

Fakat çok fazla bol kıyafetler zayıf gösterilmek için tercih edilse de olduğundan daha da kilolu görünmenize neden olur. Bundan dolayı vücudunuz için dar olmayacak bollukta kıyafet seçimi yapmanızda yarar var.

Elma vücut tipine göre ceketlerden biri düz kesim olanlardır. Şal yaka olan yakası dökümlü modeller elma vücut tipine uygundur. Fakat çok fazla dökümlü olmamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışındaysa V yakalı ya da asimetrik olan kesimler vücudu uzun gösterir. Yüksek yakalı modeller yerine V yakalara yönelmelisiniz.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Kaban Seçimi

Omuz ve basen kısmı aynı olmakla beraber bel oyuntusunun fazla olmadığından düz görünebilen vücut şeklinden biridir. Bundan dolayı da vücut kıvrımlarını ortaya çıkarabilecek, beli ortaya çıkaran ve daha ince gösterebilecek olan seçimler yapılmalıdır.

Dikdörtgen Tipi Vücut İçin Kaban Seçimi Nasıl Olmalı

Beli kemerli olan ceketler bu vücut tipine uygundur. Bunun dışında vatka da kullanılabilmektedir. Böylelikle bel omuz kısmından daha dar görünür. Yakası ya da omuzları hacimli olan ceketler tercih edebilirsiniz.  A kesim bel oyuntulu olan ceketler, asimetrik ceketleri, çift düğmeli olan kruvaze ceketler de tercihler arasında olabilir.

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Kaban Seçimi

Geniş omuzlar ve dar basene sahip olan bir vücut tipidir. Bundan dolayı da görüntüyü dengeleyebilecek kabanlar seçilmelidir.

Ters üçgen Tipi Vücut İçin Kaban Seçimi

Kısa ceketler dikkati üst kısma kaydıracağından uygun bir seçim olmayacaktır. Omuz ayrıntılarında ve üst kısımda fırfırlar, apoletler, işlemeler olan ceketlerden uzak durmalısınız. Basene vurgu yapan peplum ceketler ise ters üçgen vücut tipine denge vereceklerdir. Bunun dışında diz uzunluğuna inen A kesim trençkotlar doğru bir seçim olacaktır.

Ters üçgen Tipi Vücut İçin Kaban Seçimi

Kadınlar için en zor olan vücut tipine göre kaban seçimi nasıl olur?, sorusunun cevabını sizler için detaylı inceledik umarım beğenirsiniz.

[irp posts=”7309″ name=”Kısa Boylu Kadınlar Nasıl Giyinmeli?”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.