Sıradaki içerik:

Kabızlığı Gideren En Etkili Çözüm Önerisi!

e
sv

Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

313 okunma — 07 Haziran 2019 14:55

Herkesin merak ettiği konulardan olan saçlar kaç günde bir yıkanmalı? sorusu çok kafa karıştıran bir konudur. Saç yıkama sıklığı kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Farklı koşullara, saçınızın yapısına, kafa derinizin yapısına, yaşam koşullarına göre saç yıkama sıklığı değişiklik gösterebilir.

Saçlar Hangi Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Güzel saçlara sahip olmak biraz bakım gerektirir. Maskeler, şampuanlar, saç rutinleri…

Özellikle hasar görmüş saçlar için çeşitli saç bakım yolları bulunmaktadır.

Öncelikle saçınızın güzelliğinin, mutlaka sağlıklı bir saç derisine bağlı olduğunu unutmayın. Sağlıklı saç derisi, yeni saç üretmek, saçınızı dış etkilerden korumak için emek sarf etse de, özel bakım olmadan olmaz.

Sağlıklı saç derisine sahip olmak için saçlarınız temiz ve bakımlı olmalıdır. Temiz dediysek, bu durum saçlarınızı her gün yıkayacağınız anlamına gelmiyor. Eğer siz de saçlarımı hangi sıklıkla yıkamalıyım diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Aslında bu soru çok açık fakat yine de biraz açıklama gerektirmektedir. Kafa derisinde yer alan yağ bezleri sebum üretir. En uygun sebum üretimini sağlamak ve temizlemek için saç derisini ve saçları temizleyen bir şampuan kullanmanız gerekmektedir.

Lakin saçınızı fazla yıkamamaya dikkat etmenizi de belirtmek isterim. Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar, saçların haftada üç kere yıkanmasını, doğal yollarla kurutulmasını ve haftada iki kere maske ile beslenmesini önermektedir. Saç tipiniz ve saç yoğunluğunuza göre bu durum değişiklik gösterebilir.

Saç Yapısına Göre Yıkama Şekilleri!

Saçınız normal ise; Normal saçın bakımı diğer saçlara göre daha kolaydır. Saçlarınızı haftada iki kere yıkayıp, doğal olarak kurumaya bıraktığınız takdirde saçlarınızı sağlıklı tutacaksınızdır. Saçlarınıza sürekli ısıtıcı uygulamak, kimyasal maddelere maruz bırakmak, saçınızın yıpranmasına neden olacaktır.

Saçlarınız kuru ise; Saçı derinizde hidrasyon eksikliği olduğu belirlidir. Bu eksikliği tamamlamak için özel saç bakım yağları, saç bakım kremleri kullanmak saçınızı besleyecektir. Saçlarınıza argan yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi doğal yağları banyodan önce uygulayarak, saçınızda bir süre bekletebilirsiniz. Sağlıklı saç derisine sahip olmak için, saçlarınızı iki günde bir yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, ıslak ıslak taramamanız, saçlarınızın kırılmasını önleyecektir.

Saçlarınız yağlı ise; Saçları yağlı olan okuyucularımız, saçlarının sürekli kirli görünmesinden, yağlı olmasından sıkılmış olabilir. Haftada iki veya üç kez yıkama gerektiren yağlı saçlara, her banyo yapışınızda şampuan uygulamanız, saçlarınızın daha temiz görünmesine neden olacaktır. Özellikle saçlarınızı iyi arındıran, saç bakımınıza katkı sağlayan bitkisel şampuanlar ve çinko içeren şampuanlar saçınızı beslediği gibi, kolayca uzamasını da sağlayacaktır.

Saçlarınız kıvırcık ise; Kıvırcık saçlara sahip olan kişiler, hem şekil almamasından hem de saçların çabuk kirlenmesinden şikayetçi olabilirler. Kıvırcık saçlar diğer saçlara göre daha az sebum üretmektedir. Bu eksikliği gidermek için, saçlarınızı saç kremi ya da besleyici yağlarla yıkayarak, saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. Özellikle keratin içerikli şampuanlar, saç bakımınıza yardımcı olacaktır.

saçlar kaç günde bir yıkanmalı

Saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Saçları Her Gün Yıkamanın Olumsuz Etkileri!

Saçlarınızı her gün yıkamak, temiz olmasına neden olduğu gibi saçlarınızın parlamasına da neden olacaktır. Fakat unutulmaması gereken bir konu var ki; saçlarınıza sürekli su ve şampuan değmesi, saç derinizin yavaş yavaş kurumasına ve kaşıntı olmasına neden olacaktır. Bu kurumaya karşı koymak için kafa derinizin daha az sebum üretmesini sağlamanız gerekir. Saçlarınızı ne kadar sık yıkarsanız o kadar çok kirlenecek ve o kadar çok kırılgan olacaktır.

Uzun saçları yıkamak, zamanınızı alacaktır. Uzun saçlarınızı yıkarken doğru bakımı yapmadığınız takdirde, saçlarınız daha çabuk kırılabilir bu duruma da dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle ısıtıcı aletler kullanarak saçınıza şekil vermek, saçlarınızın çabuk yıpranmasına neden olur.

Her şampuanı kullanmak saçlarınıza fayda sağlamayabilir. Organik veya doğal diye satın aldığınız şampuanlar, bir süre sonra saçlarınızın sebum üretmesini yavaşlatabilir.

Bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Elbette saçlarınızı çok fazla yıkamamanız tavsiye edilse de, doğru saç yıkama sıklığını bulmak sizin elinizde olan bir şeydir.  Yukarıda belirttiğimiz saç yapısına göre yıkama şekillerine dikkat ederek, saç bakımınızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

[irp]

[irp posts=”749″ name=”Saçları Canlandırmanın Yolları”]

[irp posts=”603″ name=”Daha Parlak Saçlara Sahip Olun”]

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.