Sıradaki içerik:

Yağlı Ciltler İçin Doğal Nemlendirici

e
sv

Yüzde Oluşan Güneş Lekeleri ve Siyah İzler İçin Çözümler

269 okunma — 25 Nisan 2019 23:54
Cilt Lekelerinden Kurtulmak

Güneş deride iz bırakır özellikle beyaz tenli kadınlarda güneş ışınları yüzde ve ciltte leke oluşumu ve ciltte siyah noktalar oluşması şeklinde hoş olmayan izlere neden olur. Ciltte koyu renkli izler ve çiller renk çeşitlilikleri zamanında önlem alınmadığı zaman kalıcı olabilir.

Çilleri, siyah lekeler, gebelik sonrası oluşan izler, burun altında ve dudak üstünde oluşan lekeler kahverengi bıyık görünümü veren lekeleri yok etmenin yöntemleri mevcuttur.

Yüzde Oluşan Güneş Lekeleri ve Siyah İzlerden Kurtulmak

Kadınları en çok rahatsız eden sorunların başınnda gelen cilt lekeleri, yüzde çillenme, güneş lekeleri ve siyah noktalar dan kurtulmanın en etkili yöntemlerini sizler için araştırdık.

Güneş Lekesinin Tedavisi

Doktorlar tarafından yapılan özel bir ışın olan wood ışını ile lekelerin derinin hangi tabakasında olduğunu ve derecesini öğrenebilir ve bu sonuca göre tedavi yöntemleri geliştirebilir. Genellikle tedavi süreci maalesef uzundur.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine engel olmak için genel çözümler, kozmetik ürünleri kullanmak ve vücudumuzun güneş duyarlılığını arttıran ilaçları kullanmayı sınırlandırmaktır. Kozmetik koruyucular en az 15 faktörlü, hem UV-A hem UV-B korumalı krem olmalı, yaz ve kış 4 mevsim kullanılmalıdır.

[irp posts=”1063″ name=”Güneş Lekelerinden Kurtulmak”]

[irp posts=”405″ name=”Yüzde Oluşan Güneş Lekeleri ve Siyah İzler İçin Çözümler”]

Kimyasal Peeling ile Lekelerden Kurtulmak

Derinin soyulmasında kimyasal peeling tedavisi önemlidir. Çünkü derinin üst tabakasının soyulması ile lekeyi oluşturan melanin pigmenti yavaş yavaş yok olur. Tedavide derin peelingler yan etkileri yüzünden tercih edilmemektedir.

Peeling amacıyla kullanılan ürünler arasında alfa hidroksi asitler (AHA) , fenol beta hidroksi asitler , kojik asitler ve salisilik asitler yer alır.

Kimyasal peeling topikal kimyasal soyucular ile kullanılır.Peeling türüne göre tedavi 3-8 seans uygulanabilir. En çok görülen yan etkiler ciltte oluşan kızarıklık ve kabuklanma deride hassasiyettir. Bu etkiler 3-10 günde gerilemektedir.

Krioterapi (Dondurma terapisi)

Diğer tedavi yollarından biridir.Özellikle dirençli lekelerde tercih edilmektedir.Dondurma tedavisi likid nitrojen veya karbondioksit karı ile uygulanabilmektedir. Seans sayısı hastalığın derecesine göre değişmektedir.

Lazer tedavisi Cilt Temizliği

Lazer seçeneği pigmentasyon tedavisinde diğer bir seçenektir. Özellikle dirençli olgularda önerilmektedir. Deride melanin pigmenti yer alan hücreleri yok ederek ve deriyi soyarak etkili olur.

Hücreler tekrar yenilendikten sonra tedavi başarıyla sonuçlanır.Lazer tedavisinde deride kaşıntı, kabuklanma, ağrı ,yanma ve morarma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

[irp posts=”3372″ name=”Lazer epilasyon işe yararmı ?”]

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Sık karşılaşılan bir sorun da yüzde ve ciltte çillenme görülmesidir. Bu hastalar özellikle bahar ve yaz aylarında güneş ışınlarından kaçınmalı ve güneş ışınlarından cildi koruyan ürünler kullanmalıdırlar.

[irp posts=”598″ name=”Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları”]

[irp posts=”4391″ name=”Cilt Lekeleri için Maske”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.