Sıradaki içerik:

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

e
sv

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları ve Tedavi Amaçlı Kullanımı

699 okunma — 01 Aralık 2017 15:44
Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları, hormon içeren ve gebelikten korunmada kullanılan, en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ancak bu haplar çok farklı amaçlarla da kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, doğum kontrol hapı kullanan kadınların yarısından fazlasının farklı nedenlerle bu hapları kullandığını göstermektedir.

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar? 

İstenmeyen gebeliklerden korunma dışında adet sancılarının giderilmesi, kansızlığın tedavisi, adetle ilişkili migrenin azaltılması gibi amaçlarla da kullanılır.

Doğum kontrol hapları kemik erimesini engellemeye yardımcı olur. Yumurtalık ve göğüs kisti oluşumunu azaltır.

Rahim kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Adet düzensizlikleri, premenstrüel sendrom, menopoz öncesi dönem belirtileri, akne, aşırı tüylenme gibi cilt sorunları, endometriozis ve polikistik over sendromu gibi rahatsızlıkların tedavisinde doğum kontrol hapları sıklıkla tercih edilir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Korur? 

Doğum kontrol hapları, kadının yumurtalıklarından yumurta atılımını önler. Rahim iç yapısını değiştirerek rahim iç yüzeyini yumurtanın tutunmasına elverişsiz hale getirir. Ayrıca rahim ağzından salgılanan sıvıyı daha yoğun bir kıvama getirerek spermin rahime geçişini engeller.

Doğum Kontrol Hapı ve Adet Düzensizliği

Doğum kontrol hapları yararları arasında düzensiz adet döngüsünü düzenli hale getirmesi sayılabilir. Geleneksel doğum kontrol hapları ile 3 hafta süreyle hormon içeren aktif hapları ve ardından bir hafta boyunca boş haplar kullanılır. Boş hapları kullandığınız hafta adet kanaması görürsünüz. Böylece oldukça düzenli bir adet döngünüz olur.

Doğum Kontrol Hapı ve Akne Tedavisi

Doğum kontrol haplarının kadınlarda akne tedavisinde oldukça fayda sağladığı söylenebilir. Bütün kadınlarda erkeklere oranla çok daha az miktarda erkeklik hormonu salgılanır.

Fakat bazı kadınlarda bu miktar diğerlerinden daha fazla olmaktadır. Bu da akne ve aşırı kıllanmaya neden olabilir. Doğum kontrol hapları, erkeklik hormonlarının üretimini yavaşlatarak akne oluşumu ve istenmeyen tüylerin çıkışını azaltır.

Doğum Kontrol Hapı ve PMS

Premenstural sendrom ya da kısaca PMS, adet döneminden hemen önce görülen; sinirlilik, depresif ruh hali, göğüslerde gerginlik, karında şişkinlik, baş ağrısı gibi belirtilerle kendisini gösteren ve kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

PMS’nin kesin nedeni bilinmemekle birlikte östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen ani düşüşün belirtilere yol açtığı düşünülmektedir.

Doğum kontrol hapları bu rahatsızlığın belirtilerini azaltmada oldukça etkilidir. Benzer belirtilerin görüldüğü menopoz öncesi dönemde de kullanılırsa kadınlarda fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar.

Yukarıda bahsedilen rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda doğum kontrol haplarından yardım alabilirsiniz.

[irp posts=”4251″ name=”Hamilelikte Sigara Kullanımı | Zararları | Bırakma Yöntemleri”]

[irp posts=”4440″ name=”Suda Doğum Nedir ve Faydaları Nelerdir?”]

[irp posts=”3384″ name=”Kadınlarda Adet Kanaması Kaç Günde Bir Olur ?”]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.