Sıradaki içerik:

Adına Ayakkabı Üretilen Basketbolcular

e
sv

Engelliler İçin Özel Dizayn Edilmiş Hazır Ofisler

avatar

Editör

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Eski yıllara oranla, engelliler için çok daha fazla eğitim ve çalışma imkânı yaratılmaktadır. Avrupa Birliğine uyum yasaları çerçevesinde çıkartılan kanunlar neticesinde, engellilerin sosyal hayata rahat girmesi için okullardaki eğitim programları ve çalışma ortamları çok daha dikkatli tasarlanmaktadır. Özellikle yeni geliştirilen ve engelli vatandaşlarımız için üretilen hazır ofisler, bina giriş çıkışlarındaki merdivenler da dâhil her türlü kolaylık düşünülerek üretilmiştir. İş alanına göre değişik ebatta ofisler, rahat yerleşim ve uzun süreli çalışma imkânı yaratır. Engelli ofisleri, ofis sahibinin rahat hareket kabiliyetine sahip olması için özel olarak çeşitli destekler ile üretilir. Türkiye’de bu konuda duyarlı olan hazır ofis işletmelerinden Windowist‘in ofislerine göz atabilirsiniz. Engelli duyarlılığının olduğu bu ofisler tüm ofis üreticileri için örnek olabilir.

Engelli Ofislerinin Genel Özellikleri

Dış alan dâhil olmak üzere, ofis girişleri tamamen engellilerin rahat ulaşımı ve çalışması için özel olarak düzenlenmiştir. Metrodan çıkış anından başlayarak engelli arabalarının güzergâhı ve merdivenlerin çıkışı, asansörler kullanılarak oluşturulmuştur. Binanın içinde ise geniş koridorlar, otomatik ayarlanmış kat giriş- çıkışı, ofis içinde ise yüksekliği ayarlanabilen masalar kullanılmıştır. Ayrıca engellilerin çok rahat kullanabilmesine olanak tanıyan tuvaletler ve mutfaklar, tekerlekli sandalye kullananlar için Xerox odası mevcuttur. Hazır ofislerde engellilerin ihtiyacını karşılayan asistanlar ve kat görevlileri bulunur. Yemek ve temizlikte dâhil her türlü hizmet gün içinde engelli ofislerine hiç aksatılmadan verilir.

Engelli Ofislerinin İç Donanımı

Engelli ofisleri, yeni bir ofis açmak isteyen veya ofisini değiştirmek isteyen engelli vatandaşlarımız tarafından tercih edilir. Oldukça ekonomik ve çok fonksiyonlu tasarlanan bu ofislere ek olarak, binada; birkaç adet büyük konferans ve toplantı salonu, otopark ve kafe mevcuttur. Sabah evinden çıkıp ofisine gelen engelli vatandaşın, akşama kadar çalışarak oldukça konforlu bir şekilde gününü geçirmesi mümkün olur. Ofis alma veya kiralama konusunda, çeşitli ücret fırsatları vatandaşlarımıza sunulmuştur.

Engelli Ofislerinin Fiyatları

Çok özel bir kampanya ile ve çeşitli destekler ile oluşturulan bu proje, ülkemizde engellilerin iş hayatına girmesi için özel oluşturulmuştur. Engelliler için hazırlanan ofislerin, yalnızca 9 ay düzenli ödeme koşulu bulunmaktadır. Ofis kiralayan kişi; elektrik, su, stopaj, vergi, temizlik, güvenlik gibi tüm masrafların bir kısmını ödemesi gerekmez. Açılışını Büyük Şehir Belediyesi’nin yaptığı bu ofisler, Türkiye’de gelecekte engelliler için planlanan çalışma standartlarına örnek olması açısından, oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çevreci dokusu ve sağlıklı planlaması ile geleceğin ofis kavramını yansıtan bir projedir. Ülkemizde henüz yeni duyulmaya başlayan bu proje 2011 yılında hizmete girmiştir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.