Sıradaki içerik:

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

e
sv

Lavantanın Faydaları ve Yan Etkileri

320 okunma — 02 Kasım 2017 15:00
Lavantanın Faydaları ve Yan etkileri

Lavanta, antik tıp reçetelerinde sık sık kendisine yer bulan çiçeklerden bir tanesi ve ondan üretilen öz yağlar, esanslar ve diğer ürünler, bin yıllar boyunca çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmış. Lakin modern tıpta onun genellikle es geçilmesi, lavantanın faydalarını değerlendirmemizin önündeki en büyük engellerden bir tanesi.

Lavantanın Faydaları

Lavantanın faydaları saçlara, cilde, psikolojik, uyku düzenine, baş ağrılarına, mide ve bağırsak, eklem ve kas problemlerine ve lavantanın yan etkilerini bir kaç başlık altında değerlendirdiğimizde, onun neden bu kadar önemli bir bitki olduğunu anlayacaksınız.

Lavantanın Saça Faydaları

Lavanta, hem saçların kendileri hem de saç derisi için büyük bir öneme haiz. Zira sahip olduğu besleyici içerikler ve vitaminler, saç derisinden kolayca emilebildiği için, saç köklerinin güçlenmesi ve ihtiyaç duydukları maddeleri temin etmeleri mümkün oluyor.

Bu sayede hem varolan saçlar güçleniyorlar, hem de saç dökülmesi gibi problemler azalıyorlar. Saç derinizi nemlendirmek ve beslemek için lavanta ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz.

Lavantanın Cilde Faydaları

Lavanta yağı, cilt tarafından kolayca emilir ve içeriğindeki bileşenler sayesinde mantarlara, bakterilere karşı oldukça etkili bir mücadele gösterir. Onun bu özelliği, bilhassa cildindeki bakteri ve mantar oluşumlarından dolayı sivilce, kızarma, akne gibi problemler yaşayanların bir numarası olmasını sağlar.

Besleyici içeriği sayesinde yaşlanma karşıtı etkilerde de bulunan lavantanın, cilt çatlaklarına ve sarkmalara, kırışıklara karşı oldukça verimli sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Lavantanın Psikolojik Faydaları

Lavantanın sahip olduğu rahatlatıcı koku, pek çok bireyin günlük stres kaynaklarından, depresyondan ve anksiyeten kaçmasına yardımcı olmaktadır. Zaten oda spreylerinde lavantanın bu kadar yoğun kullanılmasının en büyük sebeplerinden birisi de onun ruha verdiği dinginlik.

Evinizde veya iş yerinizde koku çubuklarını kullanarak lavanta yağının güzel aromasını yayabilir ve huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz.

Lavanta ve Uyku Düzeni

Uyku problemleri çekenler de onun huzur verici yapısı sayesinde uykuya çok daha rahat geçmenin ve sabahları daha dinç kalkmanın faydalarını göreceklerdir. Dilerseniz lavantayı bir kaç damla teninize sürebilir, yatağa serpebilir veya yine koku çubukları ile kullanabilirsiniz.

Son dönemlerde bir kaç damlasını suya katıp içmenin hem sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu hem de uykuya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar mevcut.

Lavanta ve Baş Ağrıları

Baş ağrılarının ve migren benzeri rahatsızlıkların yoğun olarak stres kaynaklı oldukları biliniyor. Dolayısıyla lavantanın rahatlatıcı etkisi bu tip ağrı ataklarını bastırmakta da etkili olmasını sağlıyor. Eğer lavanta yağını koklamak veya sürmek istemezseniz, lavanta çayları da tüketebilir, böylece güzel bir lezzet ile baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Lavantanın Mide-Bağırsak Üzerindeki Etkileri

Lavantanın her türlü ürünü, mide bağırsak problemlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olmaktadır. Bilhassa gaz, şişkinlik, hazım problemleri, mide bulantıları, mide ağrıları gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığına karşı etkili bir şekilde mücadele edebilmektedir.

Bazıları lavanta yağı veya çayını doğrudan tüketerek, bazıları ise ağrı ve rahatsızlık olan bölgelere haricen uygulayarak gerçekleştirmektedir. Eğer tek başına onu kullanmak istemezseniz, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla kombine edebilir ve haricen uygulayabilirsiniz.

Lavanta yağı ile yapılacak güzel bir masajın sindirim sisteminden solunum sistemine kadar çok sayıda faydası bulunuyor.

Antiseptik Özellikleriyle Lavanta

Lavanta yüzyıllardır bir antiseptik olarak tanınıyor ve bu nedenle bilhassa savaşlarda askerler tarafından yaraları dezenfekte etmekte kullanılmış bir madde.

Bilhassa lavanta açık yaraların bakteri, mantar ve virüslere çok açık olmaları nedeniyle, yaranızın üzerine onu sürebilir ve böylece hem ağrıların dinmesini sağlayabilir, iyileşmeyi hızlandırabilir ve zararlı mikropların vücudunuza girerek yarayı enfekte etmesinin önüne geçebilirsiniz.

Eklem ve Kaslar İçin Faydaları ile Lavanta

Lavantanın rahatlatıcı etkisi hem kaslar hem de sinir sistemi üzerinde kendisini gösterir. Bu nedenle fibromiyalji gibi kas rahatsızlıkları çekenler, yahut artrit gibi eklem sorunları yaşayanlar, lavanta yağı küvetlerindeki suya damlatarak onun rahatlatıcı etkisini değerlendirebilirler. Doğrudan ağrı yapan bölgelere bir taşıyıcı yağ ile birlikte sürmek de seçenekler arasında.

Lavantanın Yan Etkileri

Lavanta yağı veya çayı çok kritik yan etkilere sahip değil ancak ilaç kullananlar, kronik rahatsızlıkları olanlar, cildi hassas olanlar ve hamile kadınlar, onu kullanmadan önce doktorlarına danışarak kullanmanın onlar için bir risk oluşturup oluşturmadığını öğrenmeliler.

Bilhassa alerjiye yatkınlığı olanlar lavanta yağının biraz sert olmasından dolayı alerji sorunları yaşıyorlar ve bunun önüne geçmek için onu taşıyıcı yağlar ile birlikte kullanmak gerekiyor.

Bu yazımızda uzman yorumlarına dayanarak lavantanın faydaları ve lavantanın yan etkileri hakkımda derlemiş olduğumuz bu içerik umarım sizler için yararlı olur.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.