Sıradaki içerik:

Makyajsız Güzel Görünmenin Püf Noktaları

e
sv

Alerjik Ciltlere Nasıl Bakım Yapmalı?

287 okunma — 13 Şubat 2018 21:35
alerjik ciltler

Birçok kişi cildi için market ürünlerini kullanıp verim alırken, alerjik cilde sahip olanlar için durum oldukça problemlidir. Cilt problemlerinin başında olan alerjik ciltler için bakım hassasiyet ve kuruluk gibi sorunlardan kaynaklanan kızarıklıklar ve yaralanmalarla kendini göstermektedir.

Alerjik Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kadınların yüzde 86’sı hassas cildi olduğunu düşünmektedir. Ancak bu durum doğru değildir. Hassas ciltte yanma derecesinde pistüller, çok fazla kuruluk ve sinirsel hassasiyet söz konusudur. Bunun teşhisi koyacak olan kişi siz değil hekiminiz olmaktadır.

Normal su bile alerjik ciltler üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu durumda cilt sorunlarının giderilmesi için hassas ciltlere özel bakım ürünleri tercih edilir. Genelde her türlü alerji testinden geçirilen bu ürünler, termal sular gibi özel içeriklerle üretilmektedir. Eczane ürünleri denilen ürünlerde cildin hassasiyetine uygun olan bir bakım ritüeli söz konusu olur.

Bebek cildi için kullanılan ürünleri kullanması gereken bu kişilerin, saç bakımında bile kimyasal içeriği olmayan seçimler yapması gerekmektedir. Bu yüzden doktora danışılarak ürün kullanılması gerekmektedir.

Alerjik Ciltler İçin Bakım Rutini

Alerjik bir cildiniz varsa güneş, su gibi etkenler cildinizin kuruyup kızarmasına hatta acıyacak şekilde yaralar bağlamasına neden olabilir. Bu yüzden her gün, kış mevsimi dahi olsa alerjik cildinizin bakımını eksiksiz biçimde tamamlamanız gerekmektedir.

Öncelikle yüzünüz için bir yıkama jeli ya da yıkama yağıyla günlük temizliği sağlamanız, sonrasında nemlendirerek hassasiyetini normalleştirmeniz gerekecektir. Alerjik ciltler için cilt bakım kiti satın alarak, dermokozmetik ürünler kullanabilirsiniz. Özellikle cildiniz kuruyor ve atopiniz de varsa mutlaka yıkama yağı ve nemlendiricinizi günlük olarak dürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ayrıca birçok kişi, cilt bakımı için tercih edilen nemlendiricinde yüksek güneş koruma faktörü tercih etmektedir. Siz de mutlaka güneşten cildinizi korumalı, suyla çok sık temas ettirmemelisiniz.

Sivilce Sorunları

Sivilce sorunlarınız için yine dermokozmetik markalar yardımınıza koşacaktır. Ancak bilinçsizce ilaç kullanmaktan kesinlikle uzak durmalısınız. Yüzünüz ne kadar sivilceli olursa olsun bir dermatolog muayenesi yaptırmadan krem ve ilaç kullanmayın. Sivilceleriniz durumuna hassas ciltler için sivilce tedavisi seçeneği değişeceğinden mutlaka doktora danışarak ürün kullanmalısınız.

Hassas ve Alerjik Ciltlere Sahip Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Hassas ve alerjik bir cildiniz varsa, öncelikle kullandığınız tüm kozmetik ürünlerin kimyasaldan arınmış olmalarını tercih etmelisiniz. Şampuanınız bile bebek şampuanı ayarında doğal olmalıdır. Bu yüzden aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz;

  • Şampuan ve vücut şampuanınız hassas ve alerjik cildinize uygun olmalı,
  • Kozmetik ürünleriniz anti alerjik mineralli ürünlerden yana tercih edilmeli,
  • Alkol, AHA ve paraben içermeyen ürünler tercih etmelisiniz,
  • Gerektiğinde cildinizi serinletmelisiniz,
  • Gün içinde yüzünüzü çok sık yıkamamalısınız,
  • Bol bol su içmelisiniz,
  • Güneş olsa da olmasa da koruyucu nemlendiricinizi sürmelisiniz,
  • Hassas ve alerjik cildinize uygun cilt temizleme ve bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Özellikle makyaj konusunda gerekli önlemleri alarak kalitesiz ürünleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Alerjik Ciltler İçin Hangi Ürünler İdealdir?

Az köpüren ürünler hassas ciltler için ideal bir bakım imkanı sunmaktadır. Temizleme sütleri, parfümsüz dermokozmetikler, antioksidan içerikli ve %10’dan az AHA’lar tercih edilebilir. Limon çok iyi bir antioksidandır Bu yüzden güvenle kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, bal ve avokado gibi ürünlerle cilt bakımını yapabilirsiniz. Ayrıca süt de oldukça iyi bir temizleyicidir.

Yangılı olan ciltler için bu ürünler temizlemek için kullanabilirsiniz. 20 dakika sonra cildinizi yıkamayı unutmamalısınız. Bebek ve çocukların da ilk yıllarda hassas ve alerjik ciltler kızarıklıklı atopilerle ilgili sorunlar olduğu için bu tür bakımlarda bebek ürünlerini tercih edebilirsiniz.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.