Sıradaki içerik:

Tırnak arası pisliği nasıl temizlenir ?

e
sv

Geceleri düşünmekten uyuyamamak

442 okunma — 26 Temmuz 2016 22:09

Stres, insanı en çok etkileyen olumsuz unsurlardan birisidir. Günümüz şartları nedeniyle, her insan iş, insan ilişkileri, maddiyat ve daha birçok konudan dolayı yoğun bir stres altında yaşar. Stresin en çok etkilediği durumlar ise, insanların beslenmesi ve uyku düzenidir. Yoğun stres nedeniyle iştah azalması ve uyuyamama gibi problemler sıklıkla meydana gelmektedir. Kontrol altına alınamayan stres, ileri seviyelerde çok daha ciddi sağlık problemlerine de neden olabilmektedir.

Düşünmek Uykuyu Nasıl Etkiler?

Herhangi bir problemin ciddi anlamda kafaya takılması, günlük işlerin bile yapılabilmesini engeller. Geceleri uyumak için yatağına giren bir insan, saatler geçse de uykusu olmasına rağmen bir türlü uykuya dalamayabilir. Çok fazla düşünmek, beyni direkt olarak oyaladığı için etkileyecek ve uyuma hormonlarının salgılanmasını da engelleyecektir.

Geceleri düşünmekten uyuyamamak

Geceleri düşünmekten uyuyamamak

Sadece psikolojik değil aynı zamanda biyolojik olarak da ele alınması gereken bir konudur. Geceleri aşırı düşünmek yüzünden uyuyamayan insanlar, ertesi güne enerjisiz bir şekilde başlayacak ve günlük aktivitelerine odaklanmakta da ciddi problemler yaşayacaktır.

Stresin hayatı tamamen etkisi altına alması bu kadar kolaydır. Sadece bir konuya bile odaklanarak derinlemesine düşünmeye başlayan insan, düşündüğü konudaki tüm olasılıkları adeta yaşar ve stresten uyuyamayacak hale gelir. Uykusuzluğun verdiği enerji düşüklüğünü ortadan kaldırmak ise neredeyse imkânsızdır.

Kahve gibi uyarıcılar sadece birkaç saati kurtarmaya yarar. Gece uykusu alamayan birisi çok daha yoğun bir stres altına girecek ve artık her gecesi düşünmekten uykusuz geçecektir.

Aşırı Düşünme Ve Uykusuzluk Nasıl Engellenebilir?

Geceleri uykusuzluk

Geceleri uykusuzluk

Elbette stres ve aşırı düşünme durumları da kontrol altına alınabilir. İlk çare olarak insanlar uyku ilaçlarını kullanırlar ve bu da maalesef geçici bir çözümdür. Hatta aşırı kullanım nedeniyle, sadece uyku ilacı aldığında uyuyabilen insanlar da meydana gelebilmektedir. Aşırı düşünme sebebi ile uyuyamamanın çaresi elbette psikolojik destek almada saklıdır. Mutlaka uzman yardımı alınmalı ve gerekli görüldüğü takdirde stresi engelleyecek ilaçların alımı düzenli bir şekilde sağlanmalıdır.

Aşırı düşünmenin nedenlerine inecek olan uzman doktorlar, buna sebep olan etkenleri nasıl ortadan kaldırabileceğine yoğunlaşacaktır. Strese neden olan faktörleri, kişiden nasıl uzaklaştırabileceğini araştırarak o kişi için en uygun tedavi yöntemini uygular.

Kişi, doktorun dediklerine uyduğu takdirde, zamanla stresi ile başa çıkmayı öğrenecek ve aşırı düşünmeyi de engelleyecektir. Böylelikle gece uykularını yeniden elde edebilir. Uykusuzluk da stresin neden olduğu psikolojik rahatsızlıkları tetiklediği için, mutlaka uyku düzeninin sağlanması şarttır. Uyuyamayan insanların iyileşme süreci maalesef oldukça yavaş işleyecektir.

Ne Kadar Süre Uyuyamamak Bir Problem Olarak Kabul Edilmelidir?

Uykusuzluk Problemi

Bazı düşünceler dönemseldir ve uykusuzluk yaratması da normal karşılanır. Örneğin; düğünü yaklaşan bir çift, nasıl geçeceğini düşündükçe uyumakta problem yaşayabilir ancak bunun bir sonu vardır. Düğün olduktan sonra bu stres de ortadan kalkar. Bir insan ne kadar süre düşünmekten uyuyamadığını kontrol etmelidir.

Bir ayı aşkın bir durum söz konusu ise ve düşünülen konunun bir çaresi henüz bulunmamışsa, bu bir problem olarak kabul edilebilir. Travmaya bağlı olaylar sonrasında da uykusuzluk problemi başlayabilir. Yani yaşanmış ve bitmiş bir olayın düşünceleri de uykuya dalmaya engel olabilecektir. Bir kaza atlatan kişi, fiziksel olarak iyileşse de, ruhsal anlamdaki iyileşmesinin süreci bitmeden uyku problemlerine de karşı koyamaz.

Geçici ve olumsuz olmayan durumlardan dolayı uyuyamamak çok sorun edilmemelidir. Sadece fiziksel bir yorgunluğa neden olacak konulardır. Ancak gerçekten stresli ve içinden çıkılamayan düşüncelerden dolayı aylardır uyku problemi yaşanıyorsa eğer, artık iyi bir doktor müdahalesi şarttır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.