Sıradaki içerik:

Kanserden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

e
sv

Hayır Diyebilmek Neden Önemlidir?

283 okunma — 12 Nisan 2019 11:49
Neden İnsanlara hayır diyemiyoruz

Hayata geldiğimiz andan itibaren bir şeylerin baskısı altında kalıyoruz. Bu kimi zaman bir eylem olurken kimi zaman bir insan oluyor. Hayır diyebilmek insanlar üzerindeki etkimizi yadsıyor ve onların peşi sıra gidiyoruz.

Hayır Diyebilmek İnsana Neler Kazandırır

Aslında içten içe yapmak istemediğimiz her olayın başında kendimizi görüyoruz.

Peki neden böyle yapıyoruz? Aslında istemiyoruz ama neden kendimize bunu telkinlemiyoruz? İşte işin sırrına burada varıyoruz.

Aslında ağzımızdan o tek sözcük çıksa; her şey yerli yerine oturacak fakat çıkartamıyoruz. Hayır diyebilmek bir insana neler kazandıracak, bunlara değinelim.

Neden Hayır Diyemiyoruz?

Yaptığımız her eylemin arkasında bir neden bulunabilir ya da bir sebebe bağlayabiliriz. Fakat bunu kendi kafamızda mı kurgularız ya da gerçekten var olan bir eylemi mi dönüştürürüz bilinmez. Birisi size bir soru sorduğu zaman, buna istemeyerek de olsa evet cevabını verirsiniz.

Aslında o eylemi yerine getirmek istemezsiniz ya da o eylemi gerçekleştirmeye içiniz el vermez; sırf karşımızdaki insanın kırılmaması için hayır diyemiyoruz. Bizler neden insanlara hayır dediğimiz veya diyeceğimiz zaman, o insandan uzaklaşacağımızı düşünüyoruz.

Hayatınızda hiçbir zaman hayır dememek için kendinizden taviz vermemelisiniz. Ne olursa olsun kendinizi bilmelisiniz, her zaman körü körüne inancınızı yine kendinize yüklememelisiniz. Fakat insanların ne dedikleri ile de pek ilgilenmemelisiniz.

İşte tam da bu noktada hayat sizleri öylesine bir noktaya götürecektir ki; bu noktada kendinizin yerini, bir başkasının aldığını görecek ve şaşıracaksınız.

Hayır Demek Konusunda Zorlanılan Noktalar

  • Dışlanmaktan korkuyorsunuz, aslında bir insan sizden bir işi yapmanızı istediği zaman veya sizden bir şey istediği zaman, bunu yapmaktan değil yapamadığınız zaman dışlanmaktan korkuyorsunuz.
  • Bir çatışma olmasından korkuyorsunuz ve bunun devamında da kendiniz ile karşınızdaki kişi arasında bir problem olmasından korkuyorsunuz. Aslında ilerleyen zamanlarda da yine kendiniz için bir sorun teşkil edeceğini düşünüyorsunuz.
  • Hayır demek sizleri yüceltmeyecek ve sadece size ne istediğinizi gösterecektir. Bu yüzden her işe hayır demek doğru olmasa bile her duruma da evet dememelisiniz.
  • Hayır kelimesinin sizi kaba göstereceğinden korkuyorsunuz ama hiçbir zaman sizleri ne kaba ne de farklı biri yapacaktır. Aksine sizlerin kendinizden emin olduğunun en büyük göstergesi olacaktır ve bu sayede de kendinize olan güveninizi kazandıracaktır.

İnsanlara Hayır Diyebilmenin Yolları

Kendinizi nasıl ifade ettiğiniz çok önemlidir. Eğer hayırı oldukça kaba bir şekilde ifade ederseniz, bu durumda suçlu veya hatalı siz olursunuz.

Fakat daha kibar ya da norma bir dile ifade ederseniz; bu sefer hiç kimse arasında olumsuz bir durum dahi kalmayacaktır. Sizlere hayır diyebilmenin yolları konusunda birkaç detaydan bahsedeceğiz.

Hayır Demek İçin 5 Basit Yöntem

  • Kendinize ifade edebilmenin en doğru yollarından birisi kesinlikle üslup olacaktır. Hayır demenin birçok yolu bulunuyor ve bunlardan birisi; şu sıralar başka önceliklerim var ve bunu yapamayacağım demektir. Bu sayede hem anlayışlı olurken hem de kendinizi suçlu hissetmemiş olacaksınız.
  • Tam da oldukça önemli bir proje üzerinde çalışıyor olabilirsiniz ve o arada sizden yardım isteyen bir kişi var. Bunu açıklamak çok kolaydır; şu an çok önemli bir iş üzerinde çalışıyorum, X saat sonra tekrar konuşalım şeklinde kibarca cevaplayabilirsiniz.
  • Hayır diyebilmenin yolu direkt olarak dürüst olmaktan geçecektir. Eğer sahiden teklif edilen şeyi kabul etmek istiyorsanız ama engeliniz var ise; isterdim amadan sonra gerekçenizi açıklamak yeterli olacaktır.
  • Direkt hayır demek, belki de sonra pişman olmak anlamına gelecektir. Bunun olmaması için biraz düşünmenin gerektiğini ifadede edin ve daha sonra konu ile ilgili görüşün.
  • Belki de sizin alanınız ile ilgili bir durumdan bahsetmiyor. Bu durumda karşınızdaki kişiye, bu benim alanım değil ama neden X kişisi ile görüşmüyorsun diyebilirsiniz.

Koray KURTOĞLU

1989 Trabzon doğumlu, sakal.org, kadingibi.com, musteritemsilciniz.com içerik editörü aynı zamanda SEODEM.com Dijital Pazarlama Ajansının SEO Analytics olarak çalışmaktayım. İlgi alanlarım WordPress, SEO, Sosyal Medya ve içerik yayıncılığı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.