Sıradaki içerik:

2018 Sokak Modası

e
sv

İç Güzellik mi Dış Güzellik mi?

425 okunma — 18 Aralık 2017 22:16
iç güzellik mi dış güzellik mi

Yıllardır aynı soru, milyonlarca insan tarafından soruluyor; iç güzellik mi dış güzellik mi? Peki gerçekten hangisi önemli? Çirkin olanların “iç güzellik önemli” güzel olanların “dış güzellik önemli” dediği doğru mu? Dış güzelliği anlamak kolay, peki içi güzel olan birisi nasıl anlaşılır? Gelin beraber, erkeklerin bakış açısından iç güzellik ve dış güzellik çerçevesinde iç güzellik mi yoksa dış güzellik mi sorusunun yanıtını arayalım.

Çoğu insan şu konuyu dile getiriyor; kadınlar erkekler için değil, rakipleri için makyaj yapar. Peki bu ne kadar doğru? Aslında kadınlar arasındaki çekişmelere bakılırsa bu söylem kısmen doğru. Ama atlanan bir şey var; her kadın öncelikle kendini özgüven sahibi ve güzel hissetmek için makyaj ve bakım yapar.

Yani arzulanan dış güzellik, öncelikle kendisini memnun etmek üzerine inşa edilir ve bundan ötesinin pek bir önemi de yoktur.

Şu bir gerçek ki her kadın ve her erkek güzel görünmek, insanları etkilemek ister. Çok az insan dış görünümünün beğenilmemesini umursamaz ama elbette istisnalar kaideyi bozmaz. Dış güzellik bakım, makyaj, estetik gibi unsurlarla dilendiği kadar değiştirilebilir, geliştirilebilir ama iç güzellik için ne yapılabilir?

İç güzellik mi dış güzellik mi, sorusunun yanıtını vermeden önce, iç güzellik kavramıyla ne kastediliyor ona bir bakalım.

İç Güzellik Nedir?

İç güzelliği şöyle tanımlayabiliriz; toplumsal ahlak yapısına uygun bir ahlak anlayışı olan, sadık, pozitif, vicdanlı, kişisel değerleri ve yaşam mücadelesi olan…

Elbette bu büyüdüğünüz aile ortamına, yetiştiğiniz mahalleye ya da ülkeye göre farklılık gösterebilir. Türkiye’de yaşayan erkekler için iç güzellik tanımı nedir? Birkaç madde ile özetlemeye çalışalım.

  • Namuslu olmak,
  • Vicdanlı olmak,
  • Annelik duygusuna haiz olmak,
  • Sadık olmak,
  • Hem kendisine, hem başkalarına saygılı olmak,
  • Her zaman aile yapısına uygun davranıyor olmak,
  • Saf (temiz duygular barındıran anlamında) olmak,
  • Uyumlu olmak.

Yukarıdakiler, Türk erkeğinin iç güzellik anlayışını yüksek ölçüde yansıtmaktadır.

İç Güzellik mi Dış Güzellik mi Daha Önemli

İç güzellik mi dış güzellik mi sorusuna birçok insan yanıt verebilir ama bu yanıt ne kadar belirleyici olabilir? Elbette kesinliği hiçbir zaman olmaz! Çünkü her insanın iç ve dış güzellikten anladığı farklıdır. Ama bir gerçek var ki, bir yazarın sözüyle açıklamak nokta atışı olacaktır:

Kime sorsan “önemli olan insanın iç güzelliği,” der ama insan oğlu işte… Dışını beğenmediği birinin içini merak etmez.

Yukarıdaki söz hangisinin daha önemli olduğunu açıklar gibi görünse de, insanı büyük bir ikilemde bırakır. Diyelim ki bir erkek, bir kadının güzelliğini beğendi ve beraber olmaya başladılar. Ardından adam, kadının iç güzelliğinin kendisi için yeterli olmadığına kanaat getirip terk etti. Bu noktada önemli olan hangisidir? İç güzellik mi dış güzellik mi?

Bir diğer örneğimiz de şöyle olsun; bir erkek dış güzelliğini beğenmediği bir kadını direkt olarak reddetti.

Yukarıdaki iki örneğe bakarak iç güzellik mi dış güzellik mi sorusunun yanıtı verilebilir mi? Hayır, asla verilemez. Çünkü bireylere göre güzellik anlayışı her zaman değişkendir. Ama bu noktada şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; dış güzelliğe sahip insanlar, kendilerini tanıtma, gösterme şansına daha kolay erişebiliyor. Çünkü ilk aşamada reddedilme şansları çok daha az!

Fakat net bir şekilde ifade edebiliriz ki, tek başına dış güzellik hiçbir işe yaramaz! Birkaç ay, en fazla birkaç yıl sonra kafalarınızın uyuşmadığını gördükten sonra sohbet edecek iki cümle bile bulamayabilirsiniz. Ama iç güzelliğini sevdiğiniz birisiyle bir ömür sohbet edebilir, dertleşebilir, her anınızı onunla geçirmekten zevk alabilirsiniz.

Aslında bu konu çok daha geniş bir yelpazeden ele alınabilir. Yani bireyin yaşam tarzı, hayata bakış açısı, imajı, mesleği gibi faktörler de iç güzellik mi dış güzellik mi sorusunu etkileyebilir. Fakat geniş çaplı bir bakış açısı için, incelenecek bir birey olması gerekir…

Bu makalemizde iç güzellik mi dış güzellik mi sorusuna farklı bir bakış açısı getirmeye çalıştık. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.