Sıradaki içerik:

Kışın Kilo Vermek İçin Püf Noktalar

e
sv

Lazer Epilasyon Yumurtalıklara Zarar Verir Mi?

257 okunma — 10 Ocak 2018 10:53
lazer epilasyon yumurtalıklara zarar verir mi

Son zamanlarda sıklıkla duyulan epilasyon uygulamalarından biri de hiç şüphesiz lazer epilasyon’dur. Peki lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyon nasıl yapılır? En değerli giysimiz olan cildimize zarar verir mi? İşte konu ile ilgili merak edilen ve bilinmesi gereken her şeyi bu yazımızda topladık.

Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşan lazer epilasyon uygulaması, kısaca; vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için çözüm sağlayan kişisel bakım ve güzellik uygulamasıdır.

Genellikle güzellik merkezlerinde estetisyenler ve doktorlar eşliğinde yapılan uygulamada, kıl köküne gönderilen lazer ışınları ile kök yakılır ve yapılan işlem sonucunda yakılan kökten bir daha kıl çıkmaması hedeflenir. Uygulama esnasında ışık atımı gözlenebilir. Her uygulamanın olduğu gibi lazerli epilasyon uygulamasının da riskleri vardır. Uygulanmaması gereken durumlar doğal olarak mevcuttur.

[irp posts=”3372″ name=”Lazer epilasyon işe yararmı ?”]

Lazer Epilasyon Nedir? Nasıl Uygulanır?

Lazer Epilasyonun Uygulanmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Lazerli epilasyon, sedef gibi yaygın görülen deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan ve oral yoldan alınan sivilce ilacı kullananlarda, kalp pili ve çeşitli kalp rahatsızlığı olanlarda, ayva tüyü (sarı tüy) olanlarda ve halk arasında daha çok sara diye bilinen epilepsi hastalarında uygulanmıyor.

Daha önceden çeşitli dermatolojik sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerin uygulama mekanı için daha özverili bir çalışmanın sonunda karar vermesi gerekiyor.

Uygulama İçin Tercih Edilecek Mekanlar Nasıl Yerler Olmalı?

Lazer epilasyon uygulaması, hijyen kurallarına titizlikle uyulan bir hastane veya merkez ortamında, alanında uzman hekim veya estetisyenler eşliğinde yapıldığı takdirde oldukça güvenilir ve olumlu sonuçlar alınan bir uygulamadır.

Lazer Epilasyon Zararlı mı?

Kurallara Uygun Yapılan Uygulama İçin Endişeye Gerek Yok.

Lazer epilasyon uygulamasının etkili olabilmesi için kıl ve cilt tipine göre ışık atım değerleri doğru belirlenmeli, her bireye ayrı değerlerle atım yapılmalıdır. Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kıl kalınlığına bakılarak doğru enerji değerlerin tespit edilmesi uygulamanın etkinliği açısından oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra uygulama sonrasında belli bir süre güneş ışınlarına maruz kalmamak, lazer epilasyon uygulamasının etkili olması için oldukça büyük önem taşıyor.

Lazer Epilasyon Yumurtalıklara Zarar Verir Mi?

Epilasyon lazerleri, kıl kökünü hedef alırlar. Dolayısıyla uygulanan lazer ışınları, vücuda yayılmayıp sadece uygulanan bölge ve alan üzerinde etki gösterirler. Vücuttaki diğer organlar için bir zarar teşkil etmez. Yumurtalıklarda daha önceden teşhis edilmiş veya genetik kökenli bir hastalık durumu söz konusu değilse lazer epilasyon uygulamasının hassasiyeti yüksek ve korunması da bir o kadar önemli olan bu organa zarar vermesi de söz konusu değildir. Yalnız buna rağmen dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Lazer epilasyon uygulaması öncesi henüz tespit edilmemiş fakat hali hazırda var olan bazı genital ve ovaryum rahatsızlıkların lazer epilasyon uygulaması sırasında ışınlarla tetiklenmesi veya şiddetlenmesi görülebilir. Bu durumda sahip olunan rahatsızlığın şiddetinde artış görülebileceğinden veya hastayı daha çok rahatsız etmesi söz konusu olacağından, kişi lazer epilasyon uygulaması yapan merkez tarafından konu hakkında bilgilendirilmelidir.

Böyle bir durumun varlığından şüpheleniliyorsa lazer epilasyon uygulamasından önce hasta muhakkak bir kadın doğum uzman hekimine yönlendirilmeli ve gerekirse lazer epilasyon uygulama işlemi ertelenmelidir. Söz konusunun insan sağlığı olduğu her uygulamada olduğu gibi lazer epilasyon uygulamasında da kişilerin sağlığı her şeyden önce gelmelidir.

Risk faktörleri değerlendirildikten sonra kişinin sağlığına bir zararı olmadığına karar verilmesi takdirde uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, ekstradan yapılacak hiçbir uygulamanın kişi sağlığından daha büyük önem arz etmesi hiçbir zaman söz konusu değildir.

[irp][irp][irp]

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.