Sıradaki içerik:

Obezite Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

e
sv

Makyajın Zararları Nelerdir?

468 okunma — 10 Temmuz 2018 06:06
Makyajın Yan Etkileri

Makyaj günümüzde bir çok kadının kullanım alanında olan bir güzellik araçlarından birisi olmaktadır. günümüzde kız çocukları da makyajla erken yaşta tanışmaya başlamıştır. Hal bu olunca şuan kadınlar dahi birçok ürünü bilinçsiz kullanırken makyajlarını düzensiz bir şekilde sadece yastıkla temizlemektedir, yani temizlemeden direk yatmaktadırlar yani makyajın zararları ve yan etkilerinden habersizler. Bu durum da kendilerine ve o güzel saf ciltlerine büyük zararlar vermektedirler. Biz okuyucularımıza çok aşırı makyaj kullanmamalarını tavsiye et sekte, makyajın bazı yer ve durumlarda ihtiyaçlarını da göz ardı etmiyoruz elbette.

Makyajın Zararları ve Bilinmeyen Yönleri

Makyaj şüphesiz az ve gerektiği kadar yapıldığı zaman kadınları bir davette, bir özel yemekte, bir buluşmada çok çekici yapma özelliğine de sahiptir.

Bundan dolayı bugün sizlerin algısına dokunabilmek için makyajın zararları ve makyaj temizliği nin nasıl olması gerektiğini paylaşacağız. Unutmayın kullandığınız ürünler hakkında bilinçlenir seniz, zararlarını en az şekilde görür ve kullandığınız ürünlerden zevk alırsınız.

Makyaj yine belirtmek gerekirse kadınların ki bu devirde artık erkeklerinde kullandığı, vazgeçemediği bir güzellik ve bakımlı olma halidir. Kullanılan birçok üründe (eyeliner, maskara, pudra, oje) vs. kimyasal maddeler kullanıldığı için vücuda çok ciddi zararları vardır. Kimyasal madde bulunmayan makyaj ürünlerinde ise günlük kullanımda çevrenin kirliliğini, tozunu, hava kirliliğini terleme yoluyla cildin alt tabakalarına geçerek çeşitli sivilce, akne ve hatta cilt kanserlerine neden olmaktadırlar.

Bu ürünlerden özellikle kullandığınız çeşitli fondöten ve çeşitli yüz kapatıcılar vücudun havayla iletişimini tamamen keserek, cildi havasız bırakma özelliklerine sahip. Bu ürünler cildi havasız bıraktığı için kullanan kişilerde daha erken yaşlanma belirtileri, yüz kırışıklıkları ve çeşitli cilt reaksiyonları görülebiliyor.

Bunlara en büyük örnek olarak sanatçıları da gösterebiliriz. Çoğu sanatçı yoğun temposu, çeşitli turneleri ve konserleri dolayısıyla yoğun olarak makyajla iç içedirler ve bu sanatçıların 10-15 yıl sonra yüzleri bakılmayacak hal almaktadırlar. Bunlara tam ters olarak bizden bir iki kuşak önce yaşamış ninelerimizin yüzlerine baktığımızdaysa yüzleri pamuk gibi, hiçbir cilt lekesi oluşmamış ve yumuşaktırlar.

Ucuz Makyajın Zararları Daha Fazla!

Makyajın Cilde Zararları

Bu gibi sorunlara eklenen bir diğer en büyük sorunsa şüphesiz makyaj piyasasıdır. Bu piyasa genişlediği için bunlara alternatif ürünler, ucuz alternatif ürünler çıkmıştır. Bu üretilen ürünler kaliteli markalardan hiçbir şekilde daha ucuza satılamazken bazı firmalar çıkarak bunları merak duyan kişiler için daha ucuza üretmişlerdir.

Bu ürünler maalesef üretilirken olması gerekenden daha adi ve daha ucuz malzemeler kullanılmıştır, bundan dolayı diğer makyaj ürünlerinin verdiği zararın belki de 10 kat fazlasını kullananlara vermektedir. Bu tür ürünler ucuza alınmaması gerekirken genç kızlar maalesef bu adi ürünlere yöneltilmiştir.

Unutulmaması gerekir ki bu ürünlerin diğer kaliteli markalardan daha fazla kanserojen madde içeriği bulunmaktadır, bundan dolayı cilt kanseri olma riskiniz diğer ürünlere karşı daha fazladır.

Birçok Bayan Bakımla Makyajı Karıştırıyor!

Günümüzün diğer bir sorunuysa şüphesiz insanların bakım yapmakla, makyaj yapmalarını birbirine karıştırmasıdır. Birçok insanın bilinç dışı kullandığı makyaj ürünlerine bu sorun da eklenince birçok kadının ciltleri çok fazla tahribat olmaktadırlar. Makyaj genellikle kullanılırken bakımlı cilde uygulanan güzellik ürünleridir oysa bakımsa çok farklı bir durumdur.

Bakımı tanımlamak gerekirse, bakım vücudumuzun her bölgesinin genel temizliğinin ihtiyaç duyduğu aralıklarla yapılma şeklidir. Yani örnek vermek gerekirse tırnaklar belirli aralıklarla uzar, tırnak içleri kirlenir. Bizler tırnakları aralıklarla kesmeli, içlerini temizlemeli ve çeşitli nemlendirici kremlerle rahatlatmalıyız.

Diğer bir örnekse şüphesiz ayaklardır, ayaklar gün boyu en fazla kirlenen vücut bölgemizdir. Ayakları günlük olarak duş jeli ile doldurduğumuz bir kova içinde bekletmeli, tabanlarını ayak taşlarıyla temizlemeli ve kendi kullandığımız havluyla kurulamalıyız.

Makyajın Zararları ve Etkilerini Azaltmak İçin Makyaj Temizliği!

Bu kadar makyajın zararları, makyajın etkilerini siz kadınlara aktardıktan sonra sizlere çözüm sunmaktan gitmek şüphesiz bir ihanet olacaktır. Bundan dolayı bu başlık altında siz kadınların uygulayabileceği, makyaj zararlarını en az etkileyecek makyaj temizliğinin nasıl yapacağını aktaracağız.

Bu adımları uygulayarak makyajlardan minimum zararla kurtulabilirsiniz. Unutmayın veya kendinizi avutmayın, kullandığınız her makyajın muhakkak sizlere zararı var ama kullanmadan durulmayacağı için bilinçli, temizliğini yaparak kullanmanız sizler için en iyisi.

Makyaj Temizliğinde Kullanılacak Adımlar

  • Rimel, Eyeliner, Göz Farı Temizleme: Bebek yağı, rimel ve eyeliner türevi zor çıkan makyaj malzemelerini kolayca çıkarmaya yarayan doğal bir üründür. Bu ürünleri eczanelerden basitçe edinebilirsiniz.
  • Cilt Temizliği: Bu adımda bir karışım hazırlamanız şüphesiz şart gibi duruyor. Bunun için bizim sizlere önerimiz salatalık suyuyla, süt karışımı. Bir adet salatalığı rendeleyip sütle beraber kaynatın, süt kaynadıktan hemen sonra suyunu süzünüz. Biraz soğumaya bıraktıktan sonra cildinizi bu karışımla düzenli bir şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Makyaj Temizliği & Cilt Nemlendirme: Geçmişten beri bir çok faydası olan doğal yağ şüphesiz zeytin yağı. Zeytin yağını bir pamuğa damlatarak makyajınızı kolayca çıkarabilirken yüzünüzü de nemlendirmiş olursunuz.  Yüzünüzde ki mineralleri de bu yolla kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Unutmamanız gereken diğer bir konuysa şüphesiz adi ve çok ucuz makyaj malzemeleri kullanmamanız gerektiği, ne olduğu belli olmayan makyaj malzemeleri kullanarak cilt kanseri olma riskini artırmış olursunuz. Kullandığınız makyaj malzemelerine dikkat ederek makyajın cilde olan zararlarını en aza indirmiş olursunuz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.