Sıradaki içerik:

Ovulasyon Testi ile Hamile Kalanlar

e
sv

Belde Kas Ezilmesi : Kas Sıkışması Problemleri

747 okunma — 15 Haziran 2016 18:13

Günlük hayatımızda yaptığım ani hareketler, bilinçsizce vücudumuza yüklenmeler ve benzeri sebeplerden ötürü doku yapısında, kas yapısında sıkışma, ezilme gibi problemler oluşabilir. Bu problem oluştuğu zaman ciddi derecede acıya sebep olurlar, aynı zamanda hareket kısıtlaması ve kasılmaları da beraberinde getirirler.

Vücudumuzun her bölümünde yüzlerce kas bulunur, bu kaslar hareket edebilmemi sağlayan başlıca etkendir. Kas dokusuna alınan darbeler sonucu kas ezilmesi sorunu ortaya çıkar. Bu ezilmenin şiddeti büyük olursa lif yırtılması ve kasın dokudan kopması durumlarına bile sebebiyet verebilir. Ama kas yapısı itibari ile kendini onarabilen bir özelliğe sahiptir.

 Belde Kas Ezilmesi Sorunu

Belde Kas Ezilmesi Sorunu

Kas ezilmesi nasıl anlaşılır ?

Aldığımız bir darbe sonucu acı duyuyorsak, kas ezilmesi olup olmadığı anlamak durumunda kalabiliriz. Öğrenmeden bilinçsizce yapılan hareketler kas yırtılmasına sebep olabilir, bu sebeple acı duyduğunun bölgeyi fazla zorlamamaya dikkat etmelisiniz.

Kas ezilmeleri genellik kollarda, ayak bileklerinde, el bileğinde, bel bölgesi, kalça, sırt ve kasık bölgelerinde oluşur. Nedeni ise bu bölgelerin genel olarak daha sık çalıştığı ve darbelere açık olduğundan kaynaklıdır. Sürekli hareket halinde olan bölgeler olduğu içinde hissedilen acı ve sıkıntı daha belirgin olarak görülür.

Ezilme meydana gelen bölgede morarma oluşur, genellik bastırdığınız oldukça acı vermektedir. Ezilmenin meydana geldiği bölgede kırmızı kırmızı benekler oluşmaya başladıysa, bu ezilmenin daha sert boyutta olduğunu ve direk kasa zarar vermiş olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda kesinlikle bu bölgeyi zorlamamalısınız. Eğer doktora gidebilme imkanınız var ise kas yapısının zarar görmemesi için bir kontrol ettirmenizde fayda var.

Kas ezilmesi nasıl tedavi edilir ?

Basit ve orta dereceli kas ezilmelerin de kendiniz bir takım önlemler alarak müdahale edebilirsiniz. Öncelikle ezilmenin oluştuğu bölgeyi koruma altına almak gerekir. Bu işlemi ezilme yaşanan bölgeye önce soğuk kompress uygulayarak daha sonra bir bandaj yardımıyla sararak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece sizde bu bölgedeki sorunu unutmamış ve hareketlerinizi buna göre yapmış olursunuz.

Çünkü bir çoğumuz gün içerisindeki telaş dan bazen vücudumuzdaki sorunları unutup, o acıyı duyana kadar zorlamaya devam ediyoruz. Ama bandaj size bunu hatırlatacak ve dikkatli davranmanızı sağlayacaktır.

Dediğim gibi kas ezilmeleri kendini tedavi edebilir, ama sizin zorlamamanız başlıca önlemdir. Zorladığınız takdirde zaten zarar görmüş kas dokusu, yırtılıp daha uzun sürede iyileşecek bir hal alabilir.

Ezilme; kemik bölgesine yakın ise dikkat;

Bazı durumlarda kemik yapısı da zarar görebilmektedir. Bu durumda kemikte bir incinme ve hafif kırık oluşabilme ihtimalini aklınızda çıkarmayınız. Kas dokusu haricinde hareket ettikçe kemiğinizde ağrı duyuyorsanız, alçı ve ilaç tedavisi gerekebilir. Çünkü kemik yapısındaki zedelenmeler geç iyileşir, ilaç ve doktor tedavisi ile bu süreyi azaltmak sizin elinizde.

Ayrıca kemik yapısında bir sorun olmuşsa, ezilmenin yaşandığı bölgede ciddi derecede bir şişlik oluşacaktır. Bu durumda bir süre dinlenmek ve bölgeyi kesinlikle yormamak en sağlıklı yöntemlerden biridir.

 Belde Oluşan Kas Ağrıları

Belde Oluşan Kas Ağrıları

Belde oluşan kas ezilmeleri;

En sık yaşanan ve ağrılara sebep olan beldeki kas ezilmeleridir. Bel yapısı itibari ile en çok çalışan bölgelerimizden biridir. Bu bölgede yaşanan ezilmelerden sonra, bölgenin çalışmadan kalması mümkün değildir. Yani bu bölgenin çalışmaması için hareketsiz durmanız gerekir, buda pek mümkün değil. Yatarken bile size ağrı yapacak ve hareket alanınızı engelleyecektir.

Belde oluşan ezilmeler de iyice kremle ovaladıktan sonra bölgeyi sarmanız gerekir. Sıcak ve kuru tutmanız ağrılarınızı bir az hafifletir. Krem olarak sık tercih edilen bengay ürününü tercih edebilirsiniz. Ayrıca belinizde ağrıyan bölgeyi sardıktan sonra, hareket esnasında fazla ağrı yapmaması için bel kemerleri ile belinizi sarmanız, sağ sola dönüş ve diğer hareketler sırasında belinizdeki ağrıyı hafifleyecektir.

 

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.