Sıradaki içerik:

Evde Doğal Deterjan Hazırlama

e
sv

Cinsel İlişkide Korunma Yolları

479 okunma — 10 Mart 2015 12:16
Cinsel İlişkide Korunma Yolları

Cinsel birliktelik gerek evliyken gerekse evli olmayan çiftler tarafından yaşanabilir. Fakat evli olmak dahi her seferinde döllenmeye müsait olmak yani cinsel ilişkiden korunmadan yapılmasına bir sebep değildir. Cinsel ilişkiden korunmak cinsel yaşamın varlığını sürdürebilmesi için oldukça önemlidir.

Bir erkek ve kadın hayatı boyunca eşsiz bir deneyim olacak cinsel yaşamını sadece haz almak adına yaşayabilmesi için korunmak zorundadır.

Cinsel İlişkide Korunma Yolları

Günümüzde çeşitli korunma yolları vardır ve bunlar gün geçtikçe çoğalarak devam etmektedir. En çok kullanılan korunma yöntemlerini sizler için bir araya getirdik tüm artıları ve eksileriyle.

Prezervatif: Erkekler için üretilmiş olan genellikle lastik benzeri bir malzemeden olan erkek spermlerinin kadın vajinasına erişimini engelleyen bir tür kılıf denilebilir. Kullanım şekli ve kolaylığı bakımından en çok tercih edilen korunma halidir. Aynı zamanda etkili olmasının yanında kolay temin edilebilir olması önemlidir. Cinsel yolla bulaşan rahatsızlıkları da engeller.

Hap: Haplarda oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Her gün düzenli olarak alınması gerektiği unutulmamalıdır. Temel prensibi kadında ki doğurganlık hücrelerini etkisi geçene kadar öldürmektir. Bu sayede döllenmesi için uygun yumurta olmayacağı için her hangi bir hamilelik olma riski olmaz. Kullanılmadan önce doktora başvurmanız oldukça önemlidir.

Aylık iğne: Bu iğne çeşitli yöntemlerle her gün uğraşmayı gerektirmez. Her ay bir kez olmak şartıyla vücuda kas üzerinden enjekte edilir. Bu sayede 30 gün boyunca döllenme ve yumurtalıklarda bir hareket saptanmaz. Uğraşı az ve güvenilirliği yüksek olmasından ötürü tercih edilir. Fiyatı diğer korunma yollarına oranla daha pahalıdır. Tercihen adet döneminin ilk günü uygulanması en idealidir.

Spermisidler: Bu ürün bir jeldir ve vajina içine sürülmesiyle kullanılır. Diğer yöntemlerden ziyade daha uğraşmalı olduğu söylenebilir. Her ilişkiye girmeden en az 20 dakika önce sürülmesi gerekmektedir. İlişki sonrasında 6 saat süren bir periyod jelin etkisini gösterir ve erkeğin hücrelerini öldürür. Bu sayede gebelik imkanı ortadan kalkar. Ancak 6 saat boyunca vajinaya kesinlikle su yoluyla temizlik uygulanmamalıdır.

En çok kullanılan korunma yöntemleri bu şekilde. Kendi içlerinde bir takım gruplara da ayrılabiliyor korunma yöntemleri. Örneğin 3 aylık iğne, kadın prezervatifi gibi. Ancak en çok kullanılanları yansıttığımız yazımızda bunları aktardık sizlere.  Cinsel ilişkide korunmak cinsel yaşamda sağlığın en önemli faktörlerindendir. Bunu unutmayın ve hazzınızı koruyun.

[irp posts=”1081″ name=”Güçlü Cinsel Yaşamın Sırları”]

[irp posts=”4431″ name=”Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Neden!”]

[irp posts=”1274″ name=”Cinsel Bölgede Mantar Nedenleri”]

Yasin BOSTAN

SEO Expert, Google, SEO, SEM, WordPress, Sosyal Medya Geliştiricisi, Profesyonel İçerik Yazarı, SEO Destek Merkezi ve Dijital Pazarlama Ajansı seodem.com'un kurucusu.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.