Sıradaki içerik:

Topuklu Ayakkabı Seçimi ve Kombin Önerileri

e
sv

Evlilik ve Evlilikte İletişim Sorunları

286 okunma — 02 January 2019 17:40
evlilikte dikkat edilmesi gerekenler

Evlilik nedir: İki kişinin aile kurmak üzere kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu bir araya gelmesidir. Evlilik aslında karmaşık bir ilişki sistemi gibi görünse de bireylerin birbirlerine davranma biçimleri, evlilik içinde ki rol ve sorumluluklarını öğrenirlerse evlilik karmaşık sistem olmaktan çıkar. Bu yazımızda evlilikte iletişim sorunları ve çözümleri, evlilikte yapılmaması gerekenler ve Mutlu evlilik nasıl olur soruları hakkında bilgi vereceğiz.

Evlilik Sorunları ve Çözümleri

Evlilik insan soyunun devamı için gereklidir. Evlilik öncelikle insanın biyolojik bir ihtiyacıdır. Sevgili okuyucularım kadın- erkek ilişkilerinde, erkek her zaman aşk verir, cinsellik ister.

Kadında cinsellik verir, aşk ve sevgi ister. Kadınlar psikolojik doğaları gereği cinselliği ikinci planda tutarlar. Çünkü kadınlar sevilmeyi, değer verilmeyi, duygusal ihtiyaçlarının karşılanmasını daha çok önemser. Evlilik her yiğidin harcı değildir.

Düşünsenize bekarken çoğumuzun belirli bir sorumlulukları ve görevleri yoktu. Ama evlenince bunların tümünü kucaklarsınız. Evliliklerde en büyük sorunlarından biri de çoğu zaman bunu biz kadınlar yapıyoruz. Evet kadınlar yanlış duymadınız yaptığınız hata ise “yargılamaktır”.

Eşinizin yaptığı bir işi yargılamak yerine daha ılımlı teşvik edici davrana bilirsiniz ; çünkü eşinizin yaşadığı durumda yanında yoktunuz o anda ne hissetti  ne düşündü bulunduğu ortam nasıldı bilemezsiniz. Konuyla ilgili daha iyi bir fikriniz varsa eğer bunu farklı bir üslup ile kırmadan yapabilirsiniz.

Örneğin; “Yaşadığın bu olayda ortam şartları neydi bilemiyorum ama ben olsaydım.şöyle şöyle tepki verirdim.” Kırıcı olmadan ama eşinize yarar sağlayabilecek bilgi paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Evliliklerde en sık yaşanan sorunlar bir tanesi de iletişimsizlik ve yanlış anlaşılmak dır.

Evlilikte Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

  • Sevginizi ifade edin; Sevgi bir evlilikte olmazsa olmaz altın kurallardan bir tanesidir. Çünkü sevgi beraberinde saygıyı da getirir. Kişilerin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar tabi ki bu da davranışlara olumlu şekilde yansır.
  • Evinizi Çekici Kılın; Evinizi sadece rutin bir uyku uyuma, tv izleme ve konaklama aracı olarak görmeyin. Evinizi daha eğlenceli bir hale getirerek evliliğinize renk katabilirsiniz. Bunun için ev içi aktiviteler yapmanızı önerebilirim.
  • Sohbet Edin; Sohbet etmek bir evlilikte iletişimi güçlendirir. Birlikte sohbet ederek bir şeyleri paylaşmak sorunlarınızı çözmenizde en etken yollardan bir tanesidir. Her şeyi açık açık uygun üslup ile konuşun.
  • Birbirinize Zaman Ayırın; Ne olursa olsun birbirinize zaman ayırmaya çalışın. Birlikte işler bitirin, konuşun, dertleşin ve ya bir cafe de oturup iki çay ısmarlayabilirsiniz kendinize emin olun bazı zamanlarda size iyi gelecektir. Bazen amaçsızca dışarıya çıkıp biraz hava almak bile evliliğinizde farklılıklar yaratacaktır.
  • Ben Diliyle Duygularınızı İfade Edin;Genelde biz insanların çoğunda eksik olan bir şeydir. Karşımızdaki kişi ile ilgili rahatsız olduğunuz konuyu konuşmak yerine çoğu zaman surat asmayı ya da tirip atmayı seçeriz. Ben diliyle rahatsız olduğunuz konuyu karşı tarafa ilettiğinizde kimse bu tatlı dil karşısında inatlaşmaz.
  • Cinsel Yaşantınıza Özen Gösterin, Birbirinizle Konuşun; Evli çiftlerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan bir tanesi bu olsa gerek araştırmalarıma göre çoğu evlilikte cinsellik baş sorundur.Eşinizle sorunuzu kibarca paylaşın ve birlikte çözüm bulmaya çalışın. Bu sorunu kendi aranızda konuşacaksınız. Cinsel hayatınızı renklendirmek için çaba göstereceksiniz. Aksi takdirde aynı evin içinde iki yabancı gibi yaşamaya başlarsınız.
  • Eleştirirken Ölçülü Olun; Çoğumuz eleştiri yaparken bir anda kendimizi tartışmanın ortasında buluruz. Bunun sebebi ise çok basit bir davranışı eleştirirken genel de yıkıcı davranırız ve genelleme yaparız. “Sen zaten hep bu şekilde davrandın.” başlayan cümleler evliliği zedeler diye düşünüyorum. O an ki davranışa odaklanmak eleştiri yaparken ölçülerinizi belirlemenizde büyük bir etken olur.

Günümüzde ki eşler birbirlerini oldukları gibi  kabul etmedikleri içindir ki evlilikler incitici bir mücadele içinde savaş  alanına dönüşüyor. Eşler birbirlerini istedikleri şekle dönüştürmek ve başkalaştırmak için mücadeleye girerken bir anda arkalarına baktıklarında  koca bir yaşam,yıpranmışlıklar içinde geçip gidiyor.

Kimi zaman , kadın erkeksileştikçe, erkek pasifleşiyor, erkek pasifleştikçe, kadın agresifleşiyor, Halbuki mutluluğun temel esası “ koşulsuz saygı” ve kişinin var olduğu hali ile kabul edilmesidir.

Eşinizin iç dünyasına dair bilgileri, eşinizi nasıl tanırsınız bu konularda derinleşmek istiyorsak ilk önce etkili bir şekilde iletişim kurmak için kendinizi eğitmelisiniz. Eşinizle iletişimde neden sorunlar yaşadığınızın sorusu sizi çözüme de götürecektir.

Her kişinin kendine ait iletişim sözlüğü vardır. İletişim hatalarının başında eşiniz ve siz aynı dili konuşmanıza rağmen, deneyim ve farklı özelliklere sahip olmanızdır. Eşler birbirlerinin sözcüklerinin kullanımını öğrenmelilerdir.

Sağlıklı İletişim için Nelere Dikkat Edilmeli?

Çiftler arasında ki diyalogların sağlıklı olması gerekir. Bunun içinde ilk olarak dikkatinizi eşinize verebilirsiniz. Bu durumda eşinizin gerçekte ne söylediğine odaklanacaksınız dır. Çoğu insan farkında değil aslında karşımızda konuşan insanların ne söylediğini nadiren dinleriz.

Bizler aslında insanların ne söylediğini nadiren dinleriz. Bizler aslında kendi verdiğimiz tepkileri dinliyoruz. Sevgili okuyucularım ikizleme egzersizi yöntemini sizlerle paylaşmak isterim.

Eşler birbirlerinin görüşlerine dair iç mantıklarını doğrulamayı öğreneceklerdir. İşin özü yaptıkları şey birbirlerine  söylediğin sözler bana anlamlı geliyor. Neden böyle düşündüğünü anlayabiliyorum demektir.

Gerçekten dikkatinizi  verdiğinizde eşiniz hakkında onu ve içinde bulunduğu durumu çok iyi anlatan kelimeler seçtiğini fark edeceksinizdir. Benden size not! Eşinize ve tüm çevrenize farkındalık ile bakın ve kelimelerin altında yatan sihirli gerçek manalarını yakalayın.

Evliliğinizde ki en büyük hatalarınızdan biri de geçmişli getirme, eşler geçmişte yaşanan olayları hatırlatarak iletişimi boza bilmektedirler.

Mutlu evliliğin sırrı nedir?

Örnek verecek olursam “ evliliğimizin daha ilk aylarında senin akrabalarının bana yaptıklarını asla unutmayacağım.” Gibi söylemlerde bulunmak , sevgili okuyucularım geçmişi sürekli temcit pilavı gibi öne sürmeyin. Geçmiş yaşandı ve gitti. Şimdiye, geleceğe odaklanın hayata başka bir pencereden bakın. Eşlerden şunu istiyorum. İçsel olarak kendilerine şu soruyu sorsunlar, eşinizin sırdaşı mısınız?

Unutmayalım ki ev, bir eş için psikolojik olarak rahatlayabileceği , doğal davranacağı bir sığınak olmazsa, diğer eşle kurulacak iletişimde sağlıklı olmaz. Bu yüzden özellikle de evliliğin ilk yıllarında, karşılıklı güven duygusu üzerine kurulu olan oluşturarak o alanı korumak gerekir. Evlilik aslında güzel bir bahçedir bakmasını bilene.

Mutlu Evlilik Nedir?

İyi bir evlilik, herkesin kendini huzurlu, mutlu ve güvende hissettiği bir sistemdir. Mutlu bir evlilikte hoşgörü vardır. Her yapılan hatanın peşine düşülmez. Eşler birbirinin hatalarını bazen görmezden gelir, bazen de uygun bir üslupla rahatsızlıklarını dile getirerek ifade eder.

Mutlu bir evlilikte güler yüz , şakalaşma, esprili iletişim vardır. Evde güler yüz olduğu süreçte gerginlik de olmaz.

Cinsellik yaşanır, cinsellik , iki tarafında onayı ile yaşanır. Bir güç ya da silaha dönüştürülmez. Cinsellik sadece tek taraflı bir tatmin için değil, karşılıklı paylaşımında ürünüdür.

Mutlu evlilikte özlemek vardır. Eşler birbirini özlerler, gün içinde haber almak isterler, sesini duymak bile iki tarafa güven ve huzur verir.

Şunu da sizlerle paylaşmak isterim ki evliliğinizi zorlayarak mutluluğa taşıyamazsınız. Kadınların hatalarından biride bitmiş evlilikleri kurtarmak adına çocuk yaparsam eşim bana ve evine bağlanır düşüncesidir.

Aslında kaçırdıkları bir nokta var o da sevgi , eşinizin size karşı sevgisi bitmişse yada arada hiç çocuk yoksa o evliliği geri döndüremezsiniz. Diyelim ki kadınlar her şey sizin istediğiniz gibi ilerledi çocukta yaptınız ama eşinizin size karşı olan davranışlarını değiştiremezsiniz sorunlar daha da ilerleyecektir olan ne yazık ki çocuğa olacaktır.

Bunları yapmadan önce bir düşünün belki eşinizle inatlaşan siz olabilirsiniz, ama şunu da bilin ki hayatınız  çıkmaza girecektir. Zorlamaya gerek yok sevgi yoksa evlilikte yoktur. Mutlu evlilikte o kapıyı açacak olan anahtarda eşlerin birbirlerine karşı olan sevgisidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.