Sıradaki içerik:

Geceleri düşünmekten uyuyamamak

e
sv

Gıcık şeklinde gelen kuru öksürük

351 okunma — 26 Temmuz 2016 23:24

Konunun ne anlama geldiğini kavramak için bence öncelikle öksürük nedir bunun üzerinde durmak gerekir diye düşünüyorum. Öksürük, bir hastalık değil belirtidir. Yani aslında daha ciddi karaciğer rahatsızlıklarının habercisidir. Öksürük çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Kuru öksürük, normal öksürük diye gruplandırabiliriz. Ayrıca balgamla birlikte gelen öksürük veya boğazdaki kılcal damarlardan sızan kan dolayısıyla oluşabilen öksürük olarak gruplamamız da mümkündür.

Kuru Öksürük

Kuru Öksürük

Öksürük her ne kadar farklı hastalıkların habercisi olsa da esas olarak gerçekleşerek meydana çıktığı yer boğazdır. Ciğerlere kadar inen bir oluşum söz konusu değildir ancak soluk alıp vermede meydana gelen aksaklık nedeni ile ses tellerinin de sürece dahil olmasıyla kalın bir ses tonu ile kendini belli eden ciğerlerden gelen yüksek hava basıncıyla oluşan bir durumdur.

Öksürük yüzünden herhalde ölen olmamıştır ama öksürüğe sebep olan etmenler yüzünden ölen çok olmuştur. Bu nedenle öksürük önemsenecek bir belirtidir.

Kuru Öksürükten Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Kuru öksürük dediğimiz gibi balgamsız veya herhangi bir vücut sıvısı ile olmayan ve sert bir öksürük tipidir. Öksürdüğümüzde kuru öksürmüş isek bunun bir belirtisi de kuru öksürüğün daha çok can yakmasıdır.

Kuru öksürük gerçekleştiği bölümde daha fazla tahriş yapar ve bu nedenle daha fazla tahribat oluşturur. Kuru öksürükten kurtulmak için öncelikle bir doktora müracaat etmek gerekir. Ancak bunun öncesinde yapabileceğiniz küçük çapta işler olabilir.

Bunlardan birisi tahmin edeceğiniz gibi gırtlağı nemli tutacak ılık gıdalar tüketmektir. Ilık su içmek tercihen en iyisi olabilir. Kuru öksürük özellikle yaşlılarda ve çocuklarda görülür. Bu nedenle tedavi süreci zor olabilmektedir. Bunun nedeni her iki grubunda bakıma muhtaç ve yönlendirmeyle tedavi olabilecek gruplar olmasından kaynaklanmaktadır.

Kuru Öksürük Hangi Durumlarda Görülür

Gıcık şeklinde öksürük

Gıcık şeklinde öksürük

Şu bir gerçektir ki gıcık şeklinde kuru öksürük varsa eğer ciddi bir sorun var demektir. Adeta büyük bir felaket öncesinde tüm ülkede verilen sinyal gibi yüksek frekanslı ve rahatsız edici bir sesin ortaya çıkması ile gerçekleşir.

Ur ve tüberküloz gibi hastalıkların habercisi olabilir. Kuru öksürük ile karşılaşır karşılaşmaz biran önce doktora başvurmamızda büyük fayda vardır. Kendimize daha çok zarar verecek herhangi bir yanlış müdahalede bulunmadan doktora başvurmak en iyisidir. Çünkü bu gibi hastalıklarda erken tanı son derece önemlidir.

Eğer erken tanı konabilirse bu hastalıklardan kurtulma şansı vardır. Kuru öksürüğü ciddiye almaz ve kendimiz ilkel yöntemlerle tedavi etmeye çalışırsak hastalığın ilerlemesi ve ölümcül sonuçlara sebep vermesi muhtemeldir. Bu nedenle mutlaka erken teşhis ile ilaç tedavisine başlamalı ve hastalıktan bu şekilde kurtulmalıyız.

Eğer ur gibi yapılar yüzünden kuru öksürük gerçekleşiyorsa bunun da erken teşhisi urun fazla büyümesini engelleyerek tedavi imkânı vereceğinden kuru öksürük başlar başlamaz kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve mutlaka tam teşekküllü bir tedavi başlatmalıyız.

Kuru Öksürük Bulaşıcı Mıdır?

Aslında kuru öksürüğün kendisi için bulaşıcıdır demek biraz zordur. Ancak kuru öksürüğe sebebiyet veren hastalığın tipine bakacak olursak eğer hasatlığın bulaşıcılık etkisi eğer öksürükle kendisini gösteriyorsa öksürük için de bulaşıcıdır diyebiliriz. Ancak asıl olarak bulaşıcı olan hastalığın kendisidir ve kişi öksürdüğünde solunum yolu ile veya kişinin kullanıldığı eşyalar aracılığı ile öksürürken bulaşan virüsler ve bakteriler sağlıklı insanlarda da aynı belirtilerin yaşanmasına neden olabilir.

Yani örneğin veremli bir hasta öksürük yolu ile başka birine verem bulaştırmış ise kişi veremin belirtisi olarak öksürmeye başlayacaktır. Gerçekte bulaşmış olan öksürük değil veremdir, öksürük ise veremin bir belirtisi aynı zamanda taşınmasına sebep olan bir araçtır da diyebiliriz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.