Sıradaki içerik:

Günlük Elbise Modelleri

e
sv

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

avatar

Editör

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

Kadınların yaşamları boyunca en dikkat ettikleri şeylerden bir tanesi de kilolardır. Ancak kilo verirken sağlık açısından da dikkatli olmak gerekir. Hem kilo vermek hem de sağlık işin içerisine girdiğinde, kafalar oldukça karışabilmektedir. İşte bu karışıklığı ortadan kaldırabilmek için, kanıtlanmış zayıflama yöntemleri hakkındaki bilgileri paylaşmak herkes için faydalı olacaktır.

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamayla birlikte sağlığın da korunabilmesi önemlidir. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında zararı olmazmış gibi gözükse de bazı detaylar çok önemlidir.

 1) Su İçerek Zayıflamak 

Su içerek kilo vermek

Herkes tarafından bilinen ve aslında çokta doğru olan bir tavsiye vardır. Bol bol su içmek, Özellikle yemeklerden önce içilen su sayesinde, az yenileceğinden dolayı daha az kalori alınmış olur. Son derece basit, fakat etkili kilo verme yöntemleri arasında yer alır.  Ne kadar ? ve ne sıklıkla ? su içmek gerektiği hakkında daha detaylı bilgi almak için Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederim.

 2) Yumurta Yiyerek Zayıflamak

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

Yumurta yiyerek zayıflamak

Kahvaltıda yenilen yumurta, sarısı ve beyazı her şekilde vücut sağlığı için yararlıdır. Aynı zamanda kilo verme konusunda da yardımcıdır. Ağırlıklı olarak kahvaltıda tahıl ürünlerine yer vermektense yumurta yemek, daha az kalori alınmasını sağlar. Yumurta yiyemeyenler içinse, protein yönünden zengin eşdeğer bir besin tüketilmesi de aynı sonucun elde edilmesini sağlayacaktır.

 3) Kahve İçerek Zayıflamak

Kilo vermek isteyenler için tavsiye edilebilecek bir başka yöntem ise, kahve içilmesidir. Kahve için genellikle zararlı olduğu söylenir. Kahve içerek kilo vermek  için  kaliteli ve düzeyli oranda kahve tüketimi, içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde metabolizmanın çalışmasını ve yağ yakımını hızlandırır. Kahve içerken dikkat edilmesi gereken detay ise, şekersiz olarak tüketilmesi gerektiğidir.

 4) Yeşil Çay İçerek Zayıflamak

Yeşil çayın faydaları herkes tarafından bilinir. Bu faydalar bilimsel açıdan da kabul görmüştür. Bu nedenle gün içerisinde, yeterli miktardan yeşil çay tüketimiyle vücudun yağ yakımı artacaktır. İçerisinde barındırdığı az miktarda kafeinle birlikte antioksidanlar ve yağ yakıcı etken maddeler, vücut sistemine yarar sağlar.

 5) Aspir yağı ile zayıflamak

Aspir yağı da sağlık açısından kabul görmüş besinler arasında yer alır. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi, az kalori alınmasında destekleyicidir. Aspir yağının kullanımı ise son derece basittir. Nasıl kullanıldığını ve faydalarını öğrenmek için Aspir yağının faydaları başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

 6) Şeker Kullanmamak 

Şekerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, herkesin bildiği acı gerçekler arasında yer alır. Obezite, diyabet, kalp hastalıkları gibi birden fazla hastalığı da tetikleyen etken bir besin maddesidir. Bu olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olan şeker tüketimi bırakılmalıdır.

 7) Kilo vermek için hazır hissetmek

Kilo vermeye karar verildiğinde psikolojik olarak da kendinizi rahatlatmak istiyorsanız, yemeklerde kullanılan tabakların boyutları küçültülebilir. Bu aynı zamanda porsiyonların da küçülmesi anlamına gelmektedir.

 8) Kilo vermek için gün içerisinde ana öğünler dışında, ara öğünlere de ihtiyaç duyula bilmektedir. Bu nedenle çalışırken ofisteki masanın çekmecesinde, sıkça seyahat halindeyseniz çanta içerisinde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak doğru bir karar olur.

Eğer ki atıştırmalıklar konusunda bir karar verilemiyorsa fındık, küçük bir yoğurt, herhangi bir meyve alternatifler arasında yer alabilir. Fındık, ceviz ya da badem gibi kuruyemiş grubundan atıştırmalık tüketilecekse 1 avuç yenilmesi yeterlidir.

[irp posts=”2578″ name=”Yağ Yakıcı Çorba Tarifi ile Diyet”]

 9) Zayıflama yöntemleri arasındaki bir başka basit yöntem ise, yemek yedikten sonra dişlerin fırçalanmasıdır. Özellikle akşam yemeğinden sonra dişlerin fırçalanması, saatin geç olmasından dolayı başka yiyecekler yenmesini önleyecektir. Çünkü günün yorgunluğuyla birlikte çöken miskinlikle, tekrar diş fırçalanmak istenmeyecektir.

 10) Baharat ve acı yiyerek zayıflamak

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

Baharat ve Acı tüketerek zayıflamak

Baharatlı ve acı yemek, midesiyle arası iyi olmayanlar için önerilemeyebilir. Ancak herhangi bir mide sorunu olmayanlar, tükettikleri bu tür besinlerle metabolizmayı hızlandırarak iştahın da kesilmesini sağlayacaklardır.

 11) Zayıfladıktan sonra lifli gıdalar tüketmek

Kilo verdikten sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer adımsa, verilen kiloların geri alınmamasıdır. Bunu desteklemek için lifli gıdalar tüketmek isabetli olur. Çünkü lifli gıdalar tokluk hissi verir. Bu da uzun vadeye yayılan kiloyu koruma yöntemi olarak tavsiye edilir. Dilerseniz liste halinde hazırlanmış Kilo Aldırmayan Yiyecekler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

[irp posts=”1039″ name=”Kilo Korumak için Neler Yapılmalı”]

 12) Meyve ve Sebze tüketerek zayıflamak

Pek çok kişi kilo verme diyeti yaparak fazla kilolardan kurtulmayı düşünür. Doğru diyet programları ve uzman kişilerle başarılı olunabilir. Ancak bunun yerine yeterli miktarda bol bol sebze ve meyve tüketerek, hem sağlıklı beslenmiş olunur hem de kilo vermede emin adımlarla ilerlenebilir.

Az kalorili ve bol lif içeren besinler, su oranı bakımından da zengin içeriğe sahip olduklarından dolayı enerji verirler. Ayrıca uzun süre çiğnenmesi gerektiği için de, tokluk hissini uyandırmada iyi yardımcılardır.

 13) Tokluk hissinin beyine ulaşması zaman alır. Bu nedenle tüketilen besinlerin yavaş yenmesi ve uzun süre çiğnenmesi doğru olacaktır. Aksi takdirde hızlı hızlı yenilen bir yemekle beyne geç sinyal gideceğinden dolayı, porsiyonun oldukça büyük olması söz konusu olabilir.

 14) Düzenli uyuyarak kilo vermek

Zayıflama üzerindeki etkisi kanıtlanmış olan yöntemlerden bir diğeri de, düzenli uyku uyumaktır. Uyku konusu genelde göz ardı edilir. Ancak sağlıklı beslenmek ve spor yapmak kadar önemli bir aktivite olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kötü bir uykunun yetişkinlerde %55 obezite riskini arttırdığı söylenmektedir. Bu oran çocuklar için daha da fazladır.

 15) Zayıflamak için Asitli içecek tüketmemek

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleri

Kilo vermek için Asitli ve Gazlı içecekler tüketmemek

Kalori tüketimini azaltmak için şekerin bırakılması başlıca tavsiyeler arasında yer alır. Fakat asitli içecekler ve meyve suları için de uyarı yapmak kimi zaman atlanır. Bu tür sıvıların içerisinde bulunan şeker, kalori bakımından oldukça tehlike sinyalleri verir. Bu sebeple meyve suyu içmek yerine, meyvenin kendisini yemek daha sağlıklıdır.

Sağlıklı Beslenmek Beraberinde Zayıflamayı Getirir

Kadınlar zayıflamayla ilgili profesyonel destek almak yerine, evde kilo vermenin yolları hakkında bir sürü araştırma yaparlar. Ancak bunun yerine sağlıklı beslenmeye yönelerek, uzun vadede zayıf kalabilmek için daha doğru bir yöntemdir.

Çünkü kısa sürede verilen kiloların geri alınma riski her zaman daha fazladır. Sağlıklı beslenme ile verilen kilolarla, hem sağlıklı ve mutlu hem de fit bir görünüme sahip olunabilir. İkinci seçenek sanki kulağa daha hoş geliyor. Sizce de öyle değil mi?

Zayıflamayla ilgili sıkça araştırılan başka bir konu ise, garantili zayıflama ürünleri hakkında yapılır. Bu konu oldukça riskli ve tehlikelidir. Çünkü her ne kadar garantili olduğu söylense de, yan etkilerinin de olması söz konusudur.

Özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmamış zayıflama hapları, pek çok kişinin sağlığını da riske atmaktadır. Bunların yerine spor yapmak ve sağlıklı beslenmek çok daha doğrudur. Eğer ki tek başına başaramayacağını düşünenler var ise, profesyonellerden destek alarak vücudun çalışma sistemine en uygun beslenme programlarıyla zayıflaması kesinlikle doğru olur.

Spor Yaparak zayıflamak

Kanıtlanmış Zayıflama Yöntemleria

Düzenli Spor yaparak kilo vermek

Zayıflamak ve aynı zamanda sağlıklı bir vücudun enerjik olabilmesi için, en ideal yöntemlerden bir tanesi spor yapmaktır. Kilo vermeye karar verildiğinde sporu da günlük yaşantıya dahil etmek, hem psikolojik olarak rahatları hem de zinde hissedilmesini sağlayarak vücudun sıkılaşması ve toparlanması için son derece faydalı olur.

Eğer ki tüketilen kaloriler akılda tutulamıyorsa ya da kalori oranı takip edilmek isteniyorsa, bir günlük tutulabilir. Böylelikle kontrol edebilme, tüketilen ve sporla yakılan kalori hesabını yapabilmenin yanı sıra, neler yenildiğini yazmak yeni programlar yapabilmek adına da yararlı olabilir.

[irp posts=”997″ name=”Diyette Günde Kaç Tane Ekmek Yemeliyim ?”]

Karbonhidratları Daha Az Tüketmek Az Acıkmak Demek

Kilo vermede etkili olan bir başka yöntem, karbonhidrat tüketiminin azaltılmasıdır. Bahsedilen karbonhidrat azaltmak elbette sağlık için faydalı olan değildir.

Hamur işleri ya da tahıl değerini yitirmiş olan besin grupları, az tüketilerek son derece kolay şekilde günlük yaşantıdan karbonhidratın çıkartılmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre tüketilen karbonhidratlar kan şekerini ani bir hızla yükseltebilmektedir. Bu da normalden daha kısa sürede kişilerin acıkmasına neden olan bir durumdur. Kısa sürede acıkmak ise, daha fazla yemek yenmesi ve kilo alınması anlamına gelir.

Sürekli Yemek mi yiyorsunuz ? o zaman kesinlikle Sürekli Acıkmayı Önlemek başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda belirilen Kanıtlanmış zayıflama yöntemleri bilimsel olarak uzman yorumlarını içerir.

Bu içerik hakkındaki düşüncelerinizi yorum bırakarak bize iletebilir, içeriği yararlı bulduysanız soldaki sosyal medya linkleri ile paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Ayla Doğan3 sene önce
 • Karatay diyetini öneririm valla aç kalmadan zayıflıyorsunuz ben çok diyet yaptım hiçbiri kafama uymadı devam ettiremedim filan ama bu sefer süper gidiyor. Hedefime ulaşıyorum. Biraz yürüyüş biraz da zumba pilates spinning gibi enerjisi yüksek grup derslerine girerek tam gaz kilo vermeye devam.